Συγκέντρωση ειδών διατροφής για «Tο Χαμόγελο του Παιδιού»

Σας ενημερώνουμε ότι ο Εθελοντικός Οργανισμός για τα παιδιά «Το Χαμόγελο του Παιδιού», όπως κάθε χρόνο έτσι και εφέτος, ενόψει των επικείμενων εορτών των Χριστουγέννων, επιθυμεί να συγκεντρώσει τρόφιμα προσπαθώντας να καλύψει τις ανάγκες των παιδιών που διαμένουν στα σπίτια του Οργανισμού. Ο Σύλλογος διδασκόντων του σχολείου, όπως και πέρυσι, καλεί εσάς και τα παιδιά σας να είστε αρωγοί σε αυτήν την προσπάθεια. Η ευαισθησία και η κινητοποίηση των παιδιών που θα ανταποκριθούν στην έκκληση θα αναδείξει την κοινωνική ευαισθησία και την έννοια της προσφοράς, δημιουργώντας παράλληλα συνθήκες αισιοδοξίας στο σχολικό περιβάλλον. Η συγκέντρωση των τροφίμων και των ειδών πρώτης ανάγκης θα γίνει κατά τη διάρκεια του μήνα Νοέμβρη. Σας παραθέτουμε ενδεικτική λίστα προϊόντων:

– Συσκευασμένα είδη τροφίμων: γάλα εβαπορέ, ζυμαρικά, κακάο, κρέμες αραβοσίτου, λάδι, ρύζι, σάλτσα ντομάτας, μπισκότα, κρουασάν, αλάτι, ξύδι, μπαχαρικά, όσπρια, μέλι, μαρμελάδα, μερέντα, πουρέ, δημητριακά, φρυγανιές, βρεφικές κρέμες και βρεφικά γάλατα Νο 1 & 2, αλεύρι, ζάχαρη, χυμούς.

– Είδη βρεφικής φροντίδας: πάνες, μωρομάντηλα, σαμπουάν, αφρόλουτρα.

– Είδη προσωπικής φροντίδας: σαμπουάν, αφρόλουτρα, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτσες κ.λ.π..

– Είδη υγιεινής: σακούλες απορριμμάτων, μαλακτικά ρούχων, καθαριστικά και απολυμαντικά γενικής χρήσης, απορρυπαντικό πλυντηρίου, χλωρίνη κ.λ.π.

– Είδη οικιακής χρήσης: χαρτί υγείας, χαρτί κουζίνας, χαρτοπετσέτες, λαδόκολλα, διαφανή μεμβράνη.

Τα είδη μπορείτε να τα φέρετε στο σχολείο κατά τη διάρκεια του μήνα Νοέμβρη.

Διάθεση προσκλήσεων της ΑΟΚ ΠΑΕ Κέρκυρας

Η διοίκηση της ΑΟΚ ΠΑΕ ΚΕΡΚΥΡΑ βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να διαθέσει προσκλήσεις για τους μαθητές των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων (Δημοτικών/Γυμνασίων) για τους εντός έδρας αγώνες ποδοσφαίρου της ομάδας μας στο Ε.Α.Κ.Κ στο πλαίσιο του πρωταθλήματος Superleague 2.
Παρακαλείστε να επικοινωνείτε μαζί μας έως και 3 ημέρες πριν την προγραμματισμένη έναρξη της εκάστοτε αναμέτρησης για να δηλώσετε την συμμετοχή σας. Διευκρινίζεται ότι κάθε πρόσκληση είναι ατομική και για την έκδοση της απαιτείται ονοματεπώνυμο. Η δήλωση θα γίνει μέσω του σχολείου.

Παράσταση θεάτρου σκιών

Το έχει  προγραμματίσει για την Πέμπτη 10 Οκτωβρίου 2019 την παρακολούθηση εκπαιδευτικής συναυλίας – παράστασης θεάτρου σκιών με τίτλο «Ο Καραγκιόζης πάει συναυλία» στο Δημοτικό Θέατρο της πόλης της Κέρκυρας. Μία κοινή εκδήλωση της θεατρικής ομάδας «ΚΟΥΜ ΚΟΥ ΑΡΤ» και της Φιλαρμονικής Μάντζαρος.