Αρχική » 2019 » Μάιος

Αρχείο μηνός Μάιος 2019

Λειτουργία σχολικών μονάδων ενόψει των εκλογών

Λόγω της διενέργειας των εκλογών για την ανάδειξη των μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και των Δημοτικών, Κοινοτικών και Περιφερειακών εκλογών της 26ης Μαΐου 2019, τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης δε θα λειτουργήσουν την Παρασκευή 24 Μαΐου 2019 και τη Δευτέρα 27 Μαΐου 2019.

Εγγραφές στο Ολοήμερο Πρόγραμμα 2019-2020

Οι μαθητές εγγράφονται στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους. Έως 11-06-2019 θα πρέπει να έχει κατατεθεί συμπληρωμένο από τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών στην σχολική μονάδα, που επιθυμούν να εγγράψουν τα παιδιά τους στο Ολοήμερο Πρόγραμμα.

Δικαίωμα εγγραφής έχουν

• μαθητές/μαθήτριες των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς/κηδεμόνες, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση εργασίας του φορέα εργασίας τους
  • μαθητές/μαθήτριες των οποίων και οι δύο γονείς/κηδεμόνες είναι άνεργοι, προσκομίζοντας κάρτα ανεργίας και οι δύο
  • μαθητές/μαθήτριες των οποίων ο ένας γονέας/κηδεμόνας εργάζεται και ο άλλος είναι άνεργος, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας ο ένας και κάρτα ανεργίας ο άλλος
  • μαθητές/μαθήτριες των οποίων ο ένας γονέας/κηδεμόνας εργάζεται και ο άλλος είναι αυτοαπασχολούμενος, αγρότης ή ελεύθερος επαγγελματίας, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας ο ένας και πρόσφατη βεβαίωση του ασφαλιστικού του φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους ακόμα και αν δεν έχει εξοφληθεί, ο άλλος
  • μαθητές/μαθήτριες των οποίων ο ένας γονέας/κηδεμόνας είναι άνεργος και ο άλλος είναι αυτοαπασχολούμενος, αγρότης ή ελεύθερος επαγγελματίας, προσκομίζοντας κάρτα ανεργίας ο ένας και πρόσφατη βεβαίωση του ασφαλιστικού του φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους ακόμα και αν δεν έχει εξοφληθεί, ο άλλος
  • μαθητές/μαθήτριες των οποίων και οι δύο γονείς/κηδεμόνες είναι αυτοαπασχολούμενοι, αγρότες ή ελεύθεροι επαγγελματίες, προσκομίζοντας και οι δύο πρόσφατη βεβαίωση του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους ακόμα και αν δεν έχει εξοφληθεί.
  • μαθητές/μαθήτριες των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες όπως,
  1. πολύτεκνοι/τρίτεκνοι/μονογονεϊκές οικογένειες, γονείς με χρόνιες παθήσεις/ενταγμένοι σε πρόγραμμα απεξάρτησης/φυλακισμένοι
  2. πολίτες τρίτων χωρών που διαμένουν σε κέντρα ή σε δομές φιλοξενίας του ελληνικού κράτους ή της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ και τα παιδιά τους φοιτούν σε σχολικές μονάδες Π.Ε με εγγραφή στο πρωινό πρόγραμμα, και δεν είναι ενταγμένα στις λειτουργούσες Δ.Υ.Ε.Π.

Εγγραφή στα Μουσικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2019-2020

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες των μαθητών/μαθητριών της ΣΤ΄ Τάξης, σας ενημερώνουμε ότι στην Α΄ τάξη των Μουσικών Γυμνασίων εγγράφονται μαθητές/μαθήτριες απόφοιτοι Δημοτικών Σχολείων, εφόσον επιτύχουν σε εξετάσεις που διενεργούνται για την επιλογή μαθητών που θα φοιτήσουν στην Α΄ τάξη των Μουσικών Γυμνασίων. Για την εισαγωγή μαθητών/μαθητριών στα Μουσικά Γυμνάσια για το σχολικό έτος 2019-2020, οι γονείς/κηδεμόνες των υποψηφίων μαθητών /μαθητριών υποβάλλουν αίτηση συμμετοχής στη διαδικασία επιλογής στο Μουσικό Γυμνάσιο Κέρκυρας από τις 6 έως τις 31 Μαΐου 2019. Η διαδικασία επιλογής θα πραγματοποιηθεί τις εργάσιμες ημέρες από 19 έως 24 Ιουνίου 2019 και θα ξεκινήσει ταυτόχρονα σε όλα τα Μουσικά Σχολεία την Τετάρτη 19 Ιουνίου 2019 και ώρα 10.00 π. μ. με τη γραπτή εξέταση των υποψηφίων [ακρόαση ηχητικού δίσκου (cd). Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στο Μουσικό Γυμνάσιο Κέρκυρας (τηλέφωνο 2661091573) για περισσότερες πληροφορίες.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην ΆΛΛΗΛΟΝnet, που με την προσφορά των πέντε ηλεκτρονικών υπολογιστών  που έκανε στο σχολείο μας, μας βοήθησε να εξοπλίσουμε το εργαστήριο υπολογιστών και να ανανεώσουμε τον υπάρχοντα παλαιωμένο εξοπλισμό.