Αρχική » 2019 » Σεπτέμβριος

Αρχείο μηνός Σεπτέμβριος 2019

Αθλητικές δράσεις την Παρασκευή 27/9 στα σχολεία γιατί… «Αγαπώ την Άθληση – Αγαπώ την Υγεία μου»

Η Διεύθυνση Φυσικής Αγωγής της Γενικής Διεύθυνσης Σπουδών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας εναρμονίζει την 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019 με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019 η οποία θα εορταστεί την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019.

Κεντρικός στόχος είναι η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου, μέσω της ενημέρωσης της μαθητικής κοινότητας για τα ευεργετικά οφέλη της άθλησης σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή, με στόχο την απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής.

Την ημέρα αυτήν δεν θα γίνουν μαθήματα, αλλά μόνο αθλητικές δράσεις.

Εγγραφές μαθητών στη Φιλαρμονική Λιαπάδων

Ημιμαραθώνιος Κέρκυρας 2019

Ο Δημοτικός Οργανισμός Πολιτισμού Αθλητισμού Παιδείας (ΔΟΠΑΠ) του Δήμου Κέρκυρας, σε συνεργασία με την Τοπική

Επιτροπή ΣΕΓΑΣ Κέρκυρας και με τη συμμετοχή των αθλητικών σωματείων στίβου και των αθλητικών πολιτιστικών συλλόγων προκηρύσσει τον αγώνα «Ημιμαραθώνιος Κέρκυρας 2019»

Η Διοργάνωση περιλαμβάνει: Αγώνα Ημιμαραθωνίου, 5 χλμ. (& για μαθητές  Λυκείων), αγώνα 3 χλμ. (& για μαθητές Γυμνασίων) και αγώνα 1.000 μ. (& για μαθητές Δημοτικών Σχολείων).

Στόχος της Διοργάνωσης είναι να προσελκύσει δρομείς από ολόκληρη την Κέρκυρα αλλά και την ευρύτερη περιοχή προβάλλοντας το νησί και τις ομορφιές του καθώς και τη μακρά και αξιοσημείωτη πολιτιστική του κληρονομιά και παράδοση.

Η εκκίνηση και ο τερματισμός όλων των αγώνων θα πραγματοποιηθούν στον οριοθετημένο χώρο στην Κάτω Πλατεία της Κέρκυρας (Σπιανάδα), μπροστά στην Κοφινέτα και επί της οδού Λιστόν όπου θα βρίσκονται και όλες οι υποστηρικτικές λειτουργίες της Διοργάνωσης.

Σας προσκαλούμε όλους να γίνετε μέρος της μεγάλης δρομικής γιορτής «Corfu Half Marathon 2019».

Περισσότερες πληροφορίες στη σελίδα  https://www.corfuhalfmarathon.gr/

Αγιασμός σχολικού έτους 2019-2020

Αγαπητοί γονείς,

σας ενημερώνουμε ότι ο καθιερωμένος Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2019 και ώρα 09:00 π.μ.

Μετά τη λήξη του Αγιασμού οι μαθητές/τριες θα αποχωρήσουν από το σχολείο, με ευθύνη των κηδεμόνων τους.

Την Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου, θα διανεμηθούν στους μαθητές/τριες τα νέα βιβλία, για αυτό θα πρέπει να έχουν μαζί τις σχολικές τους τσάντες.

Καλή και δημιουργική σχολική χρονιά σε όλους!