Αρχική » Γενικά » Ενημέρωση » Εγγραφή στα Μουσικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2019-2020

Εγγραφή στα Μουσικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2019-2020

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες των μαθητών/μαθητριών της ΣΤ΄ Τάξης, σας ενημερώνουμε ότι στην Α΄ τάξη των Μουσικών Γυμνασίων εγγράφονται μαθητές/μαθήτριες απόφοιτοι Δημοτικών Σχολείων, εφόσον επιτύχουν σε εξετάσεις που διενεργούνται για την επιλογή μαθητών που θα φοιτήσουν στην Α΄ τάξη των Μουσικών Γυμνασίων. Για την εισαγωγή μαθητών/μαθητριών στα Μουσικά Γυμνάσια για το σχολικό έτος 2019-2020, οι γονείς/κηδεμόνες των υποψηφίων μαθητών /μαθητριών υποβάλλουν αίτηση συμμετοχής στη διαδικασία επιλογής στο Μουσικό Γυμνάσιο Κέρκυρας από τις 6 έως τις 31 Μαΐου 2019. Η διαδικασία επιλογής θα πραγματοποιηθεί τις εργάσιμες ημέρες από 19 έως 24 Ιουνίου 2019 και θα ξεκινήσει ταυτόχρονα σε όλα τα Μουσικά Σχολεία την Τετάρτη 19 Ιουνίου 2019 και ώρα 10.00 π. μ. με τη γραπτή εξέταση των υποψηφίων [ακρόαση ηχητικού δίσκου (cd). Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στο Μουσικό Γυμνάσιο Κέρκυρας (τηλέφωνο 2661091573) για περισσότερες πληροφορίες.