Πώς βάφουμε κόκκινα αυγά.

Την Παρασκευή 15 Απριλίου 2022,οι μαθητές της Α τάξης με τη βοήθεια της Δασκάλας τους έμαθαν να βάφουν κόκκινα αυγά, συμμετέχοντας στη διατήρηση και τη συνέχιση ενός πασχαλινού εθίμου με πολύ συμβολισμό. Παράλληλα έβαλαν τη φαντασία τους και με αρκετό ζήλο επιδόθηκαν σε μια διαδικασία που έβλεπαν από τις μανάδες τους και τις γιαγιάδες τους να γίνεται κάθε χρόνο αυτές τις γιορτινές μέρες. Εδώ σήμερα συνεργάστηκαν όλοι μαζί και διασκέδασαν έχοντας ο καθένας του το ρόλο του στην ομάδα εργασίας.

4V  1 V  2 V 1  3 V 1

Οι Λαζαρίνες στο σχολείο μας.

Την Πέμπτη 14 Απριλίου 2022, οι μαθήτριες του σχολείου μας πιστές στο έθιμο μας είπαν τα κάλαντα με τα φανταχτερά και φανταστικά σε στολισμό καλαθάκια τους,δίνοντας μια ξεχωριστή νότα στην καθημερινότητα της σχολικής ζωής. Οι μικρές <<Λαζαρίνες>>, μας θύμισαν με τις ωραίες τους φωνούλες τους παρακάτω στίχους: Ἦρθε ὁ Λάζαρος, ἦρθαν τα Βάγια   /  Ξύπνα Λάζαρε και μην κοιμᾶσαι /ἦρθε ἡ μέρα σου κα ἡ χαρά σου./Ποῦ ἤσουν Λάζαρε; Ποῦ ἤσουν κρυμμένος;/Κάτω στους νεκρούς, σαν πεθαμένος./Δε μοῦ φέρνετε, λίγο νεράκι,/πού ῾ν᾿ το στόμα μου πικρό φαρμάκι./Δε μοῦ φέρνετε λίγο λεμόνι,/Πού ῾ν᾿ το στόμα μου, σαν περιβόλι./Ἦρθε ὁ Λάζαρος, ἦρθαν τα Βάγια,/ἦρθε ἡ Κυριακη που τρῶν᾿ τα ψάρια./Σήκω Λάζαρε και μήν κοιμᾶσαι,/ἦρθε ἡ μάνα σου ἀπο την πόλη,/σοῦ ῾φέρε χαρτί και κομπολόι……… και του χρόνου με υγεία.!!!!

IMG 20220414 113139         IMG 20220414 122200

Πασχαλινή έκδοση της εφημερίδας Άκου … Μαντάτα.

Κυκλοφόρησε για τον μήνα Απρίλιο 2022,η εφημερίδα των μαθητών/τριών της ΣΤ τάξης με τίτλο <<Άκου …Μαντάτα>> με πολλά θέματα από τη γιορτή του Πάσχα, συνέντευξη με τον πρόεδρο της Τοπικής Κοινότητας κ.Χρυσοβαλάντη Λιάκο και θέματα από τον 3ο κύκλο εργαστηρίων δεξιοτήτων, σχετικά με καινοτόμες ιδέες στη χρήση των σχολικών βιβλίων. Τέλος οι μαθητές/τριες της ΣΤ τάξης και ο εκπαιδευτικός τους εύχονται σε όλους Καλή Ανάσταση, Καλό Πάσχα με υγεία!!!!

1 3  2 2  3 2  4 1