Αλληλεγγύη για την οργάνωση ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.

Την Παρασκευή 8 Απριλίου 2022, ολοκληρώθηκε από τους μαθητές του σχολείου η συλλογή ειδών πρώτης ανάγκης και τροφίμων για την οργάνωση <<ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ>>. Τα δέματα στάλθηκαν στη συνεργαζόμενη με την οργάνωση δομή <<Κέντρο στήριξης  παιδιού και οικογένειας>> στη Λάρισα και αυτοί με τη σειρά τους θα τα μεταφέρουν στην Αθήνα. Τα είδη μαζεύτηκαν σε μια προσπάθεια που κράτησε σχεδόν ένα μήνα και οι μαθητές μας με ενσυναίσθηση και οι γονείς τους με αλληλεγγύη έδωσαν ότι μπορούσαν από το υστέρημα τους για να συνδράμουν σε αυτή τη προσπάθεια αλληλοβοήθειας και κοινωνικής παρέμβασης. Οι μαθητές μέσα από το σύνθημα << χαμόγελο του παιδιού συνέχισε να σκορπάς χαμόγελα !!!>>, έστειλαν το μήνυμα ότι όλα τα παιδιά δικαιούνται προσοχής , χαράς και αλληλεγγύης.

1                                                                           2

Μουσική πανδαισία.

Την Πέμπτη 7 Απριλίου 2022 στις 11:30 π.μ. οι μαθητές της ΣΤ τάξης, συμμετείχαν σε live streaming εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Κρατική Ορχήστρας Θεσσαλονίκης, υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Μουσικής του σχολείου Μαρίας Τσιγάρα. Ήρθαν σε επαφή με μουσικά έργα κορυφαίων Ελλήνων μουσουργών όπως του Νίκου Σκαλκώτα (κλέφτικος, Σιφνέικος, Κρητικός, ,Ηπειρώτικος και συρτός) και του Γιάννη Κωνσταντινίδη (Δωδεκανησιακή σουίτα αρ.1 : 3ο μέρος, Δωδεκανησιακή σουίτα αρ1 :5ο μέρος και Δωδεκανησιακή σουίτα 1 : 6ο μέρος). Ταξίδευσαν στους μαγικούς ήχους της Συμφωνικής Ορχήστρας και απόλαυσαν τα ηχοχρώματα της κλασσικής μουσικής.

V                                                       1