Erasmus+ ΚΑ1: «Η Πολιτιστική μου Κληρονομιά, το Βιώσιμο Μέλλον μου»

«Κατόπιν αξιολογήσεως που διενεργήθηκε από εξωτερικούς αξιολογητές, η αίτησή της σχολικής μας μονάδας μας με τίτλο «Η Πολιτιστική μου Κληρονομιά, το Βιώσιμο Μέλλον μου», εγκρίθηκε για χρηματοδότηση.

Ο χρονικός ορίζοντας υλοποίησης του σχεδίου είναι 24 μήνες (έναρξη 10/2020) και περιλαμβάνει την υλοποίηση τριών ροών κινητικότητας για επιμόρφωση εκπαιδευτικών στην Τσεχία(Πράγα), Βέλγιο (Βρυξέλλες, Γάνδη, Μπρυζ, Αμβέρσα) και Ιταλία (Συρακούσες).

Συγκεκριμένα με την υλοποίηση του σχεδίου θα συμμετέχουμε σε προγράμματα κατάρτισης, για να ενισχύσουμε το επαγγελματικό μας προφίλ προς όφελος των μαθητών μας, θα γνωρίσουμε, θα παρατηρήσουμε και θα εξοικειωθούμε με εκπαιδευτικά συστήματα άλλων χωρών και  καινοτόμες μεθόδους διδασκαλίας. Θα ανταλλάξουμε απόψεις με εκπαιδευτικούς από άλλες ευρωπαϊκές χώρες που αντιμετωπίζουν ανάλογα προβλήματα, θα υιοθετήσουμε καλές πρακτικές με την παρακολούθηση εργασίας. Θα αναπτύξουμε νέες βιώσιμες διασυνοριακές συνεργασίες, θα διευρύνουμε τους εκπαιδευτικούς μας ορίζοντες και θα δώσουμε κατ’ επέκταση ευρωπαϊκή διάσταση στη σχολική μας μονάδα.

Η πρότασή μας ανταποκρίνεται σε όλα τα κριτήρια ποιότητας με αποτέλεσμα αξιολόγησης: 94/100. Στα θετικά της σημεία αναδεικνύεται η διάθεση εξωτερίκευσης και διεύρυνσης της ευρωπαϊκής πορείας μιας μικρής αποκεντρωμένης σχολικής μονάδας, η επιλογή των ροών κινητικότητας προκειμένου να εξυπηρετούνται άμεσα οι αρχικοί στόχοι της δράσης και οι περιγραφόμενες διαδικασίες προετοιμασίας και επιλογής των επιμορφούμενων. Διαθέτει πρωτοτυπία, αρτιότητα και φιλοδοξεί να αποτελέσει καλή πρακτική με αναμενόμενα οφέλη για τους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές και την ευρύτερη κοινωνία της Δ. Ε. Δεσφίνας.

Λήψη αρχείου

Η πρώτη κινητικότητα στην Πράγα: Erasmus+KA1: «Early School Leaving» στο  ITC στην Πράγα

Erasmus+KA1: «Early School Leaving» στο  ITC στην Πράγα

Η δεύτερη κινητικότητα στο Βέλγιο: Erasmus+KA1: «Early School Leaving» στο  Βέλγιο

Erasmus+KA1: «Culture and Education» στο Βέλγιο

Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα e Twinning στο πλαίσιο του Erasmus KA1:«Early School Leaving»

Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα e Twinning: « Let’s look at the past to live in the present together» Siracusa chats with Delfi – Delfi chats with Siracusa

Αύγουστος 2024

25/8/1914: Παραιτείται από την πρωθυπουργία ο Ελευθέριος Βενιζέλος. Διχασμός στην Ελλάδα.