Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα e Twinning: « Let’s look at the past to live in the present together» Siracusa chats with Delfi – Delfi chats with Siracusa

Δεκ 202113

b86c06fbc optΟι μαθητές των Γ΄ και Δ΄ τάξεων του  σχολείου μας συμμετέχουν σε Ευρωπαϊκό πρόγραμμα  E-twinning σε συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο,  Istituto Comprensivo «Giuseppe Lombardo Radice», των Συρακουσών.

Ο τίτλος του προγράμματος είναι: «Siracusa chats with DelfiDelfi chats with SiracusaLets look at the past to live in the present together» και σκοπός του είναι η επικοινωνία και η ανταλλαγή πληροφοριών, με αφορμή την κοινή μας ΙΣΤΟΡΙΑ. Μαθαίνουμε την ΙΣΤΟΡΙΑ βιωματικά και διαδραστικά.

Στόχοι του προγράμματος επίσης είναι, η ενθάρρυνση επικοινωνίας των παιδιών στη αγγλική γλώσσα, η ανακάλυψη μιας καινούριας κουλτούρας, η επίγνωση της δυνατότητας επικοινωνίας στα αγγλικά και η ενδυνάμωση του  ψηφιακού  εγγραμματισμού.

Στο πλαίσιο του προγράμματος είναι αναγκαία η επικοινωνία μας και διαδικτυακά, σύμφωνα πάντα με τους κανόνες ασφαλούς χρήσης και σεβασμού των προσωπικών δεδομένων όπως επιβάλλεται από τους κανόνες ασφαλούς πλοήγησης και τις σχετικές εγκυκλίους του ΥΠΑΙΘ.

Δεκέμβριος 2021