Εκπαιδευτική επίσκεψη

Ιούν 20236

172 12623

Την Παρασκευή 2 Ιουνίου 2023 οι μαθητές των Α, Β, Γ και Δ τάξεων του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Γαλαξίδι και την Ερατεινή.

Με αφετηρία το Ναυτικό Μουσείο Γαλαξιδίου, οι μαθητές γνώρισαν την πλούσια ιστορία του τόπου και την συμβολή των Γαλαξιδιωτών στην ελληνική ναυτιλία. Μερικά από τα εκθέματα που θαύμασαν οι μαθητές μας ήταν ποικίλα είδη οργάνων ναυσιπλοΐας,  εντυπωσιακά ακρόπρωρα που στόλιζαν τα πλοία της εποχής και όπλα που χρησιμοποιήθηκαν κατά την ελληνική επανάσταση του 1821. Ακόμη, περιεργάστηκαν πίνακες ιστιοφόρων, γραμματόσημα και συλλογές από έγγραφα και αυθεντικά αποσπάσματα ημερολογίων των καραβιών του 19ου αιώνα.

Το συγκεκριμένο μουσείο αποτελεί το παλαιότερο Ναυτικό Μουσείο της Ελλάδας με την πλουσιότερη συλλογή Πινάκων Ελληνικών Ιστιοφόρων. Ιδρύθηκε το 1928 από τον γιατρό και Δήμαρχο Ευθύμιο Βλάμη, ο οποίος συγκέντρωσε το υλικό από τα σπίτια των Γαλαξιδιωτών, και στη συνέχεια πλουτίστηκε με άλλες δωρεές.

Στη συνέχεια, επισκεφθήκαμε τον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου, με τον μεγαλοπρεπή τρούλο και τα 2 καμπαναριά. Η νεωκόρος του ναού μας μίλησε για το εντυπωσιακό τέμπλο από ξύλο καρυδιάς, που χρειάστηκε 10 χρόνια για να ολοκληρωθεί και περιέχει σκηνές τόσο από την Παλαιά όσο και την Καινή Διαθήκη. Το τέμπλο φιλοτεχνήθηκε από τον Μετσοβίτη Αναστάσιο Μόσχο (1840-1850) και προηγήθηκε της κατασκευής του Ναού, ο οποίος χτίστηκε στην θέση παλαιότερου ναού του 7ου αιώνα. Πέραν του τέμπλου, ο Ναός περιλαμβάνει αξιοθαύμαστες εικόνες διαφόρων τεχνοτροπιών,  όπως η Προσευχή του Ιησού Χριστού στον κήπο των Ελαιών και η εικόνα της Σταύρωσης, όπου ο Ιησούς εμφανίζεται με την Θεϊκή του υπόσταση.

Μεταβαίνοντας στην Ερατεινή, οι μαθητές των Γ΄ και Δ’ τάξεων ανέλαβαν τον ρόλο ξεναγού! Με βάση τις πληροφορίες που είχαν συλλέξει, μας ενημέρωσαν για τον Κορινθιακό Κόλπο, τη θαλάσσια πανίδα, τα είδη ψαριών προς εξαφάνιση, καθώς και τους περιβαλλοντικούς κινδύνους που εμφανίζονται στην περιοχή. Ακολούθησαν περιβαλλοντικές δράσεις ευαισθητοποίησης, από τις οποίες οι μαθητές εμπνεύστηκαν και έγραψαν προτάσεις για την προστασία του περιβάλλοντος. Στο τέλος, οι μαθητές συγκέντρωσαν όσα έγραψαν, τα έβαλαν σε γυάλινα μπουκάλια και τα έριξαν στη θάλασσα. Τα ρεύματα του Κορινθιακού πήραν την σκυτάλη για την μετάδοση των μηνυμάτων των μικρών μαθητών!

Ιούνιος 2023

29/3/1896: Ο Σπύρος Λούης ο πρώτος Έλληνας Ολυμπιονίκης στο μαραθώνιο των πρώτων σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.
Ο Λούης έτρεξε τον μαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες, 58 λεπτά και 50 δεύτερα.