Κάθε αρχή και… εύκολη!!!

Σεπ 202213

Το πρώτο κουδούνι της χρονιάς έφερε χαμόγελα και συνεργασίες!!!!

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης θέλοντας να συμβάλλουν στην ομαλή μετάβαση από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό, αλλά και στην χωρίς προβλήματα ένταξη  των μικρών μαθητών της Α΄ τάξης στο νέο τους σχολείο, αποφάσισαν…… «να  υιοθετήσουν από ένα Πρωτάκι».

Ξεκινώντας με ξενάγηση στους χώρους του σχολείου, οι μαθητές της Στ΄ εξήγησαν τους κανόνες της σχολικής ζωής στους καινούριους μαθητές μας! Από τους κάδους απορριμμάτων μέχρι την σωστή χρήση τουαλέτας και την προσωπική υγιεινή, τα εκτάκια έδωσαν το σωστό παράδειγμα.

Οι μεγάλοι ένιωσαν υπεύθυνοι και οι μικροί μας ένιωσαν ασφαλείς!

Η Δράση περιλάμβανε μεταξύ άλλων κοινά ομαδοσυνεργατικά παιχνίδια γνωριμίας στην αυλή του σχολείου, παιχνίδια ισορροπίας, σκυταλοδρομίες και πολύ γέλιο! Κάθε πρωτάκι έχει πλέον ένα εκτάκι να το προστατεύει και το καθοδηγεί καθ’ όλη την διάρκεια της χρονιάς.

Για την δράση αυτή συνεργάστηκαν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί  των Α΄ και ΣΤ΄ τάξεων και η εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής.

Σεπτέμβριος 2022

19/10/1943: Ο μεταπτυχιακός φοιτητής ʼλμπερτ Σατζ ανακαλύπτει την στρεπτομυκίνη, το πρώτο αντιβιοτικό φάρμακο για την καταπολέμηση της φυματίωσης.