Αρχείο για "23 Μαρτίου 2022"

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικών «ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 2022»

Επιστημονικά άρθρα Παίδων...ΜάθημαOι μαθητές/τριες της Ε΄ και της Στ΄ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν σήμερα Τετάρτη 23 Μαρτίου 2022, στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικών για το Δημοτικό «Αριστοτέλης 2022»Ο διαγωνισμός συνδιοργανώνεται από  το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών / Τμήμα Φυσικής και την Ελληνική Εταιρεία Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση, τελεί υπό την αιγίδα του ΥΠΑΙΘ και σκοπό έχει την ενίσχυση της γνώσης και της κατανόησης της Φυσικής από τους/τις μαθητές/τριες σε όλη τη χώρα, με απόλυτο σεβασμό στην επιστημονική και ακαδημαϊκή δεοντολογία.

Τα θέματα  και οι λύσεις του διαγωνισμού στα οποία διαγωνίστηκαν σήμερα οι μαθητές/τριες των Ε΄ και ΣΤ΄  τάξεων του σχολείου μας είναι τα ακόλουθα. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Ετικέτες: ,

Εορτασμός επετείου 25η Μαρτίου

Αγαπητοί γονείς, 551968_442815572464936_1549352475_nσας ενημερώνουμε  ότι   η   εκδήλωση   για   τον   εορτασμό   της   επετείου   της 25ης  Μαρτίου θα πραγματοποιηθεί αύριο Πέμπτη 24 Μαρτίου 2022. Οι μαθητές θα προσέλθουν στο σχολείο στις 8:45. Οι δραστηριότητες του εορτασμού θα διαρκέσουν από τις  9.00 π.μ.  έως τις  11.00 π.μ.  και θα πραγματοποιηθούν εντός κάθε τμήματος, σύμφωνα με  όσα ορίζονται στη σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας. Κατά το δίωρο αυτό  θα πραγματοποιηθεί διάλειμμα και τα παιδιά  θα φέρουν μαζί τους κολατσιό και την τσάντα τους με ό,τι βιβλία ή υλικά ενδεχομένως θα τους πουν οι εκπαιδευτικοί των Τάξεων. Το Κυλικείο θα λειτουργήσει  κανονικά.  Οι μαθητές θα αποχωρήσουν στις 11:00. Την Παρασκευή  25 Μαρτίου 2022 οι μαθητές θα προσέλθουν στο σχολείο στις 10.15 π.μ. και θα αποχωρήσουν, αφού τελειώσει η παρέλαση, από το σχολείο. Όλοι οι μαθητές θα πρέπει να φορούν μάσκα.

Ετικέτες: , ,