Εκδήλωση για τα 200 χρόνια από την επανάσταση του 1821

Ιούν 202130

Σήμερα  Τετάρτη 30 Ιουνίου στον περίβολο του Ιερού Ναού του Αγίου Χαραλάμπους οι μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων της σχολικής μας μονάδας τίμησαν τη συμβολή και τη θυσία του Δεσφινιώτη Επισκόπου Σαλώνων  Ησαΐα.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του Δήμου Δελφών για τα διακόσια χρόνια από την επανάσταση του 1821, σε συνεργασία με το Δήμο Δελφών, το Δίκτυο Δελφών, τη Δ. Ε. Δεσφίνας και τον Πολιτιστικό Σύλλογο Δεσφίνας. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Δήμαρχος Δελφών κ. Ταγκαλής Παναγιώτης, ο Γ. Γ. του Δ. Δελφών κ. Μανανάς Αθανάσιος, ο Αντιδήμαρχος κ. Μαντζώρος Ευστάθιος, ο Αντιδήμαρχος και Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Α/θμιας Εκπ/σης Δ. Δελφών κ. Ζαχαρόπουλος Ανδρέας και ο Πρόεδρος της Δ.Ε. Δεσφίνας κ. Καλιακούδας Χαράλαμπος.

Για τα παιδιά της ΣΤ’ τάξης το όμορφο ταξίδι στο Δημοτικό σχολείο σταματά κάπου εδώ. Εμείς τους αποχαιρετούμε με μεγάλη συγκίνηση και αγάπη και τους ευχόμαστε καλή αρχή στο νέο τους ξεκίνημα!!!! Όσο για τους υπόλοιπους μαθητές τους ευχόμαστε καλή ξεκούραση και ανανεώνουμε το ραντεβού μας για το Σεπτέμβρη. Καλό καλοκαίρι σε όλους!!!

Ευχαριστούμε πολύ την κ.  Ζέφη Μιχαηλίδη που δίδαξε τους χορούς στους μαθητές μας, τον Δ. Δελφών, την Τ.Ε. Δεσφίνας, τον Πολιτιστικό Σύλλογο Δεσφίνας, καθώς επίσης Δίκτυο Δελφών και τον Αντιδήμαρχο κ. Κατσικούλη Νικόλαο για την πολύτιμη βοήθειά τους.

Ιούνιος 2021