Επίσκεψη στην Πυροσβεστική Υπηρεσία Ιτέας

Δεκ 20197

Οι μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων  του σχολείου μας επισκέφτηκαν την Πυροσβεστική Υπηρεσία Ιτέας. Σκοπός της επίσκεψής μας ήταν να ενημερωθούμε αρχικά για το έργο και την αποστολή των πυροσβεστών, αλλά και να γνωρίσουμε τα μέσα και τους τρόπους προστασίας από τη φωτιά. Εκεί μας υποδέχθηκε ο Υποδιοικητής  της Πυροσβεστική Υπηρεσίας Ιτέας και οι Πυροσβέστες που είχαν υπηρεσία και μας μίλησαν για το επάγγελμά τους, για τα περιστατικά που αντιμετωπίζουν καθημερινά και για τις ικανότητες που πρέπει να έχει ένας πυροσβέστης για να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις του. Οι μικροί μαθητές, στο πλαίσιο της επίσκεψης, παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την παρουσίαση και τα βιντεάκια που είχε ετοιμάσει ο Αξιωματικός Υπηρεσίας, είδαν και   φόρεσαν μέρη του εξοπλισμού της στολής που χρησιμοποιούν οι πυροσβέστες, ξεναγήθηκαν στην υπηρεσία, είδαν τα οχήματα της Υπηρεσίας  και στην συνέχεια μπήκαν στα πυροσβεστικά οχήματα και έγιναν …. μικροί πυροσβέστες.  Οι μαθητές παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την ξενάγηση, έκαναν πολλές ερωτήσεις στον αξιωματικό της Υπηρεσίας και χειροκρότησαν με ενθουσιασμό τους πυροσβέστες που συμμετείχαν στην επίδειξη πυρόσβεσης.  Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά όλους τους πυροσβέστες και αξιωματικούς της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ιτέας που μας φιλοξένησαν στο χώρο τους με χαμόγελο και κατανόηση και δίνουμε την υπόσχεση να ξαναβρεθούμε και σε άλλες τόσο ενδιαφέρουσες δράσεις.

Δεκέμβριος 2019

20/9/490 π.χ: Έλληνες και Πέρσες συγκρούονται στο Μαραθώνα.
Οι Πέρσες, υπό τον Δάτη και τον Αρταφέρνη έχουν 6.500 νεκρούς, ενώ οι απώλειες από την ελληνική πλευρά είναι μόλις 192, ανάμεσά τους και ο Καλλίμαχος. Η ακριβής ημερομηνία αμφισβητείται από πολλούς ιστορικούς, οι οποίοι υπολογίζουν ότι η μάχη διεξήχθη στις 13 ή 14 Αυγούστου.