Νόμος, Νομίζω, Νόμισμα…

Νοέ 201920

Οι μαθητές του  σχολείου μας υλοποίησαν το διαδραστικό, εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Νόμος-Νομίζω-Νόμισμα» της Νομισματικής Συλλογής της  Alpha Bank. Σκοπός του προγράμματος ήταν η εξοικείωση των παιδιών με το αρχαίο νόμισμα, την εικονογραφία του, την κυκλοφορία του και τη χρήση του ως μέσο συναλλαγής. Στο πλαίσιο αυτό η βαλίτσα-μουσειοσκευή που έφτασε στο σχολείο μας, αποτέλεσε εξαιρετική πηγή πληροφοριών για την ιστορία του νομίσματος στην Αρχαία Ελλάδα από την εποχή της ανταλλακτικής οικονομίας έως και την υιοθέτηση του ευρώ στις καθημερινές συναλλαγές.

Οι μαθητές, είχαν την ευκαιρία αρχικά να επεξεργαστούν πιστά αντίγραφα των πρώτων νομισμάτων  που βρέθηκαν στον ελλαδικό χώρο, όπως της Αίγινας και της Αθήνας αλλά και αντίγραφα άλλων νομισμάτων (κορινθιακό, μακεδονικό τετράδραχμο, κλπ). Στη συνέχεια παρακολούθησαν σχετικό βίντεο, ζωγράφισαν τα δικά τους νομίσματα, έφτιαξαν  ένα παζλ- χάρτη που απεικόνιζε τον τότε γνωστό αρχαίο κόσμο, εντόπισαν τις πόλεις-κράτη οι οποίες είχαν εκδώσει νομίσματα και τα αντιστοίχισαν με τις όψεις των νομισμάτων τους. Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με τα παιδιά να κατασκευάζουν τα δικά τους νομίσματα από πηλό, χρησιμοποιώντας πήλινες μήτρες, τεχνική παρόμοια με αυτήν που ακολουθούσαν  στην αρχαιότητα.

Νοέμβριος 2019