Αρχείο για "15 Φεβρουαρίου 2017"

Ομάδα Γονέων – Βιωματικό  Σεμινάριο

3o-elamazi-35-638Ο Σύλλογος Διδασκόντων  του σχολείου μας σε συνεργασία με την κα Εριάννα Φιλιππίδη, από το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας  «Διαδρομή», διοργανώνουν σεμινάριο για γονείς με θέμα «Επικοινωνία στην οικογένεια». Οι θεματικοί άξονες του βιωματικού σεμιναρίου που θα πραγματοποιηθεί σε 8 δίωρες συναντήσεις είναι: Εξαρτήσεις και πρόληψη, Επικοινωνώντας με τα παιδιά, Ανάγκες παιδιών και γονιών, Αυτοεκτίμηση, Συναισθήματα, Γονεϊκός ρόλος. Οι συναντήσεις γίνονται απογευματινές ώρες και σήμερα πραγματοποιήθηκε η δεύτερη συνάντηση. Το κλίμα που διαμορφώθηκε ενίσχυσε  το δέσιμο και την ανάγκη για φροντίδα της ομάδας καθώς διαπιστώθηκε για άλλη μία φορά η ανάγκη για την ύπαρξη μιας τέτοιας ομάδας. Η επόμενη  συνάντηση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου στις 18:00.

Ετικέτες: , , , , , ,

Προσφορά αθλητικού υλικού

img2_10Ευχαριστούμε τον Αντιδήμαρχο Παιδείας Πολιτισμού και Αθλητισμού του Δήμου Δελφών κ.

Μίχο Νεκτάριο για την  ευχάριστη έκπληξη που μας επιφύλαξε σήμερα.

Συγκεκριμένα προμήθευσε το σχολείο μας μπάλες ποδοσφαίρου και βόλεϋ, που θα καλύψουν

τις ανάγκες των μαθητών μας για τις διάφορες  αθλητικές τους δραστηριότητες, προκειμένου

το μάθημα της Φυσικής  Αγωγής να γίνεται με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες.

Ετικέτες: , , ,

Βράβευση Δημοτικού Σχολείου Δεσφίνας

Ευχαριστούμε τον fodsa-stereasΠεριφερειακό Φο.Δ.Σ.Α Στερεάς Ελλάδας ΑΕ για εκτυπωτικό πολυμηχάνημα  και το φωτοτυπικό χαρτί που παραλάβαμε σήμερα. Αυτό είναι το ΒΡΑΒΕΙΟ για την πρωτιά του σχολείου μας στον διαγωνισμό για το καλύτερο χριστουγεννιάτικο δέντρο από ανακυκλώσιμα υλικά. Το χριστουγεννιάτικο δέντρο του Δημοτικού Σχολείου Δεσφίνας αναδείχτηκε  καλύτερο στο διαγωνισμό, μεταξύ των Δημοτικών Σχολείων του Δήμου Δελφών αλλά και των Δημοτικών Σχολείων  της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας, που οργάνωσε ο Περιφερειακός Φο.Δ.Σ.Α Στερεάς Ελλάδας ΑΕ σε μια προσπάθεια ευαισθητοποίησης των  μαθητών σε θέματα ανακύκλωσης.

Ετικέτες: , , ,