ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΜΙΚΡΟΒΙΩΝ

Το σχολείο μας συμμετείχε στη δράση “Οι μαθητές στη χώρα των μικροβίων” του Κέντρου Υγείας Χαλάστρας
με στόχο την ευαισθητοποίηση και ενημέρωση του μαθητικού πληθυσμού.

Οι μαθητές/τριες της Δ΄Ε΄ και Στ΄τάξης συμμετείχαν στη δράση,
στη διάρκεια της οποίας ο κα Αβραμίδου Αναστασία (Επισκέπτρια Υγείας)
με παρουσιάσεις και βιωματικές δραστηριότητες
ενημέρωσε τα παιδιά για θέματα σχετικά με τα μικρόβια
εστιάζοντας στην σημασία και την ανάγκη της καθαριότητας και της υγιεινής του σώματος, των τροφίμων και των χώρων στους οποίους ζούμε.

ΦΩΤΟΓΡΑΜΜΑ

Με στόχο τη βιωματική μάθηση, οι μαθητές του σχολείου μας είχαν τη δυνατότητα                        την Παρασκευή 20/4/2018 να ανακαλύψουν, να συμμετάσχουν και να κάνουν επιλογές σε μια διαδικασία απαλλαγμένη από το άγχος της αξιολόγησης αλλά γεμάτη συνεργατικότητα, διασκέδαση και μάθηση με νέους όρους.

Οι δράσεις και τα προγράμματα που παρακολούθησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες βασίζονται στην αξιοποίηση της τεχνολογίας στην εκπαίδευση η οποία πραγματώνεται μέσω σύγχρονων μέσων προβολής και διάδρασης.