Απονομή ευρωπαϊκής ετικέτας ποιότητας

logoΤην ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας πήρε στις 22-11-2016 το eTwinning πρόγραμμα του 1ου Δημοτικού Σχολείου με τίτλο «Global Citizenship steps in Europe».

Η Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας απονέμεται από την Κεντρική Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Στήριξης στις Βρυξέλες, και αποτελεί την αναγνώριση των εκπαιδευτικών και των σχολείων για το υψηλό επίπεδο των eTwinning δραστηριοτήτων τους.

Το πρόγραμμα, υλοποιήθηκε τα σχολικά έτη 2014-16, σε συνεργασία με σχολεία από τη Γερμανία, Ιρλανδία, Ισπανία, Πορτογαλία, Σουηδία και Σλοβενία. Συμμετείχαν σε αυτό όλες οι τάξεις και οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου οι οποίοι ασχολήθηκαν με διάφορους τομείς της ιδιότητας του πολίτη, όπως περιβάλλον (κλιματική αλλαγή, αειφορία, σχολικός κήπος, ανακύκλωση), δημοκρατία και ενεργός συμμετοχή, μετανάστευση και πρόσφυγες, κ.α.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές-τριες και τους εκπαιδευτικούς που ασχολήθηκαν τα τελευταία δύο χρόνια με το θέμα αυτό.

Μπορείτε να δείτε τις εργασίες που ανεβάσαμε στο twinspace του έργο εδώ

European Label