OXI στη βία

«Stop στο σχολικό εκφοβισμό και σ’ όλες τις μορφές του» φώναξαν οι μαθητές της Β΄1τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ασβεστοχωρίου, στο πλαίσιο του εορτασμού της ημέρας κατά του σχολικού εκφοβισμού (bullying) – 6 Μαρτίου. Παρακολούθησαν την ψηφιακή αφήγηση του παραμυθιού «Τα μπαλόνια της φιλίας». Στη συνέχεια έτειναν χέρι φιλίας στους μαθητές των μικρών τάξεων,  χαρίζοντάς τους συμβολικά τα μπαλόνια της φιλίας και τη συνταγή της  καλής φιλίας,  που δημιούργησαν στον Η/Υ με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού του τμήματος και των εφαρμογών Word και Wordle.

Παράλληλα δραματοποίησαν στην τάξη όλες  τις  μορφές της ενδοσχολικής βίας κι έπαιξαν παιχνίδια ρόλων, με σκοπό να κατανοήσουν τον κύκλο της βίας και των συντελεστών της: θύτης, θύμα, ακόλουθος, υποστηρικτής θύματος.

PAZ1Paz2Paz3