Σεμινάριο εκπαιδευτικών

elpidaΤριήμερο Σεμινάριο στα πλαίσια του προγράμματος «Νιώθω ασφαλής στο σχολείο μου» θα παρακολουθήσουν οι εκπαιδευτικοί του 1ου Δημοτικού Σχολείου. Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί από στελέχη του Κέντρου Πρόληψης «ΕΛΠΙΔΑ» στο χώρο του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ασβεστοχωρίου, στις 29, 30 και 31 Οκτωβρίου 2013 μετά το τέλος των μαθημάτων.

Οι στόχοι του σεμιναρίου είναι :

1. η γνωριμία με την «ΕΛΠΙΔΑ» και τη φιλοσοφία της πρόληψης κατά των εξαρτήσεων,

2. η εκπαίδευση γύρω από το συντονισμό ομάδας και το βιωματικό τρόπο μάθησης και

3. η εισαγωγή στο θέμα της πρόληψης της βίας.

Μετά από την ολοκλήρωση του σεμιναρίου θα δημιουργηθεί μία ομάδα εποπτείας των εκπαιδευτικών που θα εφαρμόσουν το πρόγραμμα στους μαθητές με στόχο την πρόληψη της ενδοσχολικής βίας.

Το σεμινάριο ξεκίνησε την Τρίτη 29-10-201, ενώ στην έναρξη του παραβρέθηκε η σχολική σύμβουλος κα Αναγνωστοπούλου Μαρία.

DSC00505 DSC00506 DSC00511