Εικόνα κεφαλίδας Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Φηρών Θήρας

Ημέρα: 27 Ιανουαρίου 2022

Λειτουργούν κανονικά τα σχολεία την Παρασκευή 28 Ιανουαρίου 2022

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες ,

Σας ενημερώνουμε σύμφωνα με την επισυναπτόμενη ανακοίνωση του Δήμου Θήρας που ακολουθεί, ότι θα λειτουργήσουν κανονικά οι Εκπαιδευτικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, καθώς και των Δημοτικών Παιδικών Σταθμών του Δήμου Θήρας αύριο Παρασκευή 28 Ιανουαρίου 2022.

Σύμφωνα και με τις ανακοινώσεις του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, για την αυριανή προσέλευση των μαθητών/τριών στο σχολείο μας  ισχύει ο αυτοδιαγνωστικός έλεγχος με self-test (έως και 24 ώρες πριν την προσέλευση) των μαθητών/τριών, δηλώνοντας το αποτέλεσμα στην σχετική πλατφόρμα edupass και έχοντας οι μαθητές/τριες το έντυπο του αρνητικού  αποτελέσματος του self-test  στην σχολική τσάντα τους.

Καλή και ασφαλή επιστροφή στο σχολείο μας!

Η Αναπληρώτρια Προϊσταμένη,

Φωτεινή Κανάκη

Ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση υποστηρικτική στους μαθητές/τριες του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Φηρών Θήρας

Για το χρονικό διάστημα που το σχολείο μας παραμένει κλειστό, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας έχουν ετοιμάσει εκπαιδευτικό υλικό ασύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης προκειμένου οι μαθητές/τριες να εξασκούνται σε αυτό σε δικό τους χρόνο (ασύγχρονα) και πάντα με την υποστήριξη και την καθοδήγηση των γονέων/κηδεμόνων.

*Σημείωση: Η σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση του σχολείου μας γίνεται μέσω των ψηφιακών τάξεων Webex των τμημάτων των εκπαιδευτικών  και αντίστοιχα, η ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση μέσω του ιστολογίου του σχολείου.

Εκπαιδευτικό υλικό 1ου τμήματος (κ. Φωτεινή Κανάκη)

Εκπαιδευτικό υλικό 2ου τμήματος (κ. Χρυσούλα Κραντίνου)

Εκπαιδευτικό υλικό 3ου τμήματος (κ. Θάλεια Τσανακτσίδου)

Εκπαιδευτικό υλικό μαθήματος Λογοθεραπείας (κ. Αναστασία Μάλλιου)

Μπορείτε να κατεβάσετε την εφαρμογή Σούπερ Μάρκετ – Παίζω & Μαθαίνω και να παίξουν οι μαθητές/τριες το παιχνίδι αυτό πάντα με τη δική σας καθοδήγηση.

151176050 2519243728383744 7876652304386968186 n

Εκπαιδευτικό υλικό μαθήματος Φυσικοθεραπείας (κ. Μαρίνα Σοφία Τρίμπαλη)

Εκπαιδευτικό υλικό Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (κ. Σταυρούλα Κρητικού και κ. Ρούλα Αδάμ)

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén