Εικόνα κεφαλίδας Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Φηρών Θήρας

Ημέρα: 24 Ιανουαρίου 2022

Σημαντική ενημέρωση για την Τρίτη 25/1/2022 ημέρα γενικής αργίας στις Κυκλάδες

Αγαπητοί γονείς & κηδεμόνες,

Για αύριο Τρίτη 25/1/2022 κηρύσσεται γενική αργία σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα σε Αττική, Εύβοια, Κρήτη, Κυκλάδες, Βοιωτία, Σποράδες. Παράλληλα σημειώνεται ότι αύριο σε αυτές τις περιοχές δεν θα λειτουργήσουν οι δημόσιες υπηρεσίες.

Επίσης, σε αυτές τις περιοχές δεν θα πραγματοποιήσουν τα σχολεία τηλεκπαίδευση σύμφωνα με τις δηλώσεις του Υπουργού Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας  κ. Χρήστου Στυλιανίδη.

Σας επισυνάπτουμε παρακάτω τη νέα ανακοίνωση του Γενικού Γραμματέα Α’θμιας, Β’θμιας και Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, κ. Αλέξανδρου Κόπτση για την τηλεκπαίδευση και τα self test.

Η Αναπληρώτρια Προϊσταμένη,

Φωτεινή Κανάκη

Κλείσιμο Σχολείων 25/1/2022

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

Κατόπιν ενημέρωσης του Δημάρχου Θήρας αύριο Τρίτη 25 Ιανουαρίου 2022 όλα τα σχολεία της Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης καθώς και των Παιδικών Σταθμών του Δήμου μας, θα παραμείνουν κλειστά λόγω των ακραίων καιρικών φαινομένων που επικρατούν στο νησί.

Με εκτίμηση,

Αναπληρώτρια Προϊσταμένη

Φωτεινή Κανάκη

Ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Φηρών Θήρας ~ Εκπαιδευτικό Υλικό για την Δευτέρα 24/1/2022

Στην παρούσα ανάρτηση του ιστολογίου του σχολείου μας, μπορείτε να δείτε και να εκτυπώσετε τις εκπαιδευτικές δραστηριότητες της Aσύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης των Εκπαιδευτικών των τριών (3) τμημάτων, των Εκπαδευτικών του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού και του Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού του σχολείου για την ημέρα Δευτέρα 24/1/2022 που τα σχολεία του νησιού είναι κλειστά με απόφαση Δημάρχου Θήρας.

Με την υποστήριξη και την καθοδήγηση των γονέων/κηδεμόνων, οι μαθήτριες και οι μαθητές του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Φηρών Θήρας μπορούν να εξασκηθούν και να ολοκληρώσουν τις παρακάτω εκπαιδευτικές δραστηριότητες.

Εκπαιδευτικό υλικό 1ου τμήματος (κ. Φωτεινή Κανάκη)

Εκπαιδευτικές δραστηριότητες ταύτισης αντικειμένων, σχήματα και ζωγραφική με θέμα τον χειμώνα.

Εκπαιδευτικό υλικό 2ου τμήματος (κ. Χρυσούλα Κραντίνου)

*Σημείωση: Οι πρώτες πέντε (5) σελίδες αφορούν τους μαθητές του 2ου τμήματος και οι επόμενες πέντε (5) σελίδες έως το τέλος του αρχείου αφορούν τις μαθήτριες του 2ου τμήματος. Στην τρίτη (3) σελίδα υπάρχουν σύνδεσμοι εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων όπου επιλέγοντας τον κάθε σύνδεσμο ανοίγει η κάθε δραστηριότητα αντίστοιχα στην οθόνη του υπολογιστή.

Εκπαιδευτικό υλικό 3ου τμήματος (κ. Θάλεια Τσανακτσίδου)

Εκπαιδευτικές δραστηριότητες με θέμα τον χειμώνα.

Εκπαιδευτικό υλικό μαθήματος Λογοθεραπείας ( κ. Αναστασία Μάλλιου)

Εκπαιδευτικές δραστηριότητες αλληλουχίας γεγονότων ιστορίας και μοτίβου (1η & 2η δραστηριότητα) και δραστηριότητα ακουστικής επεξεργασίας (3η δραστηριότητα) και αλληλουχίας γεγονότων με τη σωστή σειρά (3η δραστηριότητα).

Εκπαιδευτικό υλικό μαθήματος Φυσικοθεραπείας (κ. Μαρίνα Σοφία Τρίμπαλη)

Εκπαιδευτικό υλικό Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (κ. Σταυρούλα Κρητικού και κ.Ρούλα Αδάμ)

Ενώνω τα αντικείμενα προσωπικής φροντίδας που έχουν σχέση μεταξύ τους  (1η δραστηριότητα) και στη συνέχεια παρατηρώ και ζωγραφίζω τι είναι σωστό να έχει η τσάντα του πρωϊνού (2η δραστηριότητα).

Ευχόμαστε να είστε όλοι σας καλά και ασφαλείς!!! 🙂

Για οποιαδήποτε απορία μπορείτε να απευθυνθείτε στο mail του σχολείου: mail@dim-eid-thiras.kyk.sch.gr

Με εκτίμηση,

Αν. Προϊσταμένη & Σύλλογος Διδασκόντων