Εικόνα κεφαλίδας Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Φηρών Θήρας

Ημέρα: 7 Ιανουαρίου 2022

Βοηθητικό παράδειγμα Δήλωσης-Υποβολής του αποτελέσματος self test στην πλατφόρμα edupass.gov.gr για τους μαθητές/τριες του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Φηρών Θήρας 2021-2022

Αγαπητοί Γονείς & Κηδεμόνες,

• Υπάρχει ισχυρή σύσταση τα παιδιά  να έχουν στην τσάντα τους, τη Δευτέρα 10 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ, την Τρίτη 11 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ και Παρασκευή 14 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ το έντυπο με το αποτέλεσμα self test.
  • Για τις επόμενες εβδομάδες υπάρχει ισχυρή σύσταση οι μαθητές/τριές μας (εμβολιασμένοι/ανεμβολιάστοι/νοσήσαντες) να κάνουν 2 self test για τις ημέρες Τρίτη και Παρασκευή και θα πρέπει να γίνονται έως και 24 ώρες πριν την προσέλευση των μαθητών/τριών στο σχολείο και τα αποτελέσματα των self test θα πρέπει να δηλώνονται στην πλατφόρμα edupass.gov.gr και να έχουν στην τσάντα τα αντίστοιχα έντυπα δήλωσης του αποτελέσματος self test.
  • Τι θα γίνεται αν μαθητής διαγνωστεί θετικός σε COVID-19; Για πόσο καιρό προβλέπεται καραντίνα; Πότε και με ποιους όρους επιστρέφει στο σχολείο; Αν ένας μαθητής διαγνωστεί θετικός στον COVID-19, τότε θα μπαίνει σε απομόνωση  για 5 ημέρες τουλάχιστον. Η απομόνωση θα διακόπτεται μετά από 5 ημέρες (α) εφόσον δεν υπάρχουν συμπτώματα, ή τα συμπτώματα μετά το πενθήμερο – προεξάρχοντος του πυρετού – υποχωρούν, και (β) με αρνητικό σελφ τεστ. Εάν ο πυρετός συνεχίζει ή υπάρχει θετικό σελφ (ή ράπιντ) τεστ, η απομόνωση θα παρατείνεται.

Σημαντική υπενθύμιση!

1. Παρακαλείσθε να προμηθευτείτε (δωρεάν) έγκαιρα τα self test που σας αναλογούν έως το Σάββατο 8/1/2022 από τα φαρμακεία.

2. Συνεχίζουμε και φοράμε μάσκα προστασίας και να τηρούμε τα απαραίτητα μέτρα προστασίας σύμφωνα με τις νέες ανακοινώσεις του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων για την ασφαλή επιστροφή και παρουσία μας στο σχολείο μας.

Καλή μας αρχή με ασφάλεια!!!

Σημαντική ανακοίνωση προς Μαθητές, Γονείς και Κηδεμόνες

1420_2022 Γνωστοποίηση Δημοσίευσης ΚΥΑ στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén