ΕΚΔΡΟΜΗ/ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑ

Απρ 202416

Με πολλή μεγάλη επιτυχία στέφτηκε η εκδρομή/επίσκεψη των μαθητών/τριών των Δ’, Ε’ και ΣΤ’ Τάξεων του σχολείου μας στην Αρχαία Ολυμπία  τη Δευτέρα 15 Απριλίου 2024 για την παρακολούθηση της πρόβας της Αφής της Ολυμπιακής Φλόγας που θα φωτίσει τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι! Ήταν μια πρωτοβουλία εμπνευσμένη από τον Δ/ντη Α/θμιας Εκπ/σης Ζακύνθου κ. Κατσίμπελη Αθανάσιο, τον οποίον ευχαριστούμε θερμά. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία της εμπειρίας ενός μονοήμερου ταξιδιού εκτός Ζακύνθου χωρίς την παρουσία των γονιών/κηδεμόνων τους , υπό την σκέπη των συνοδών δασκάλων τους. Ξεναγήθηκαν στον Αρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Ολυμπίας, παρακολούθησαν το δρώμενο της Αφής με αντικειμενικές δυσκολίες λόγω της αναμονής και του πολύ κόσμου, “σταδιοδρόμησαν”, στέφτηκαν όλοι με τον κότινο, επισκέφτηκαν το Μουσείο της Αρχαίας Ολυμπίας! Γέμισαν τα μάτια και τα αυτιά τους με εικόνες και ακούσματα και η καρδιά τους με πολύτιμες εμπειρίες! Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την άψογη συμπεριφορά τους και στους εκπαιδευτικούς/συνοδούς για την υπέροχη συνεργασία! Και σε άλλα τέτοια ταξίδια με υγεία και έμπνευση!!!

ΟΛΥΜΠΙΑ 13ΟΛΥΜΠΙΑ 12ΟΛΥΜΠΙΑ 11ΟΛΥΜΠΙΑ 9ΟΛΥΜΠΙΑ 10 ΟΛΥΜΠΙΑ 8ΟΛΥΜΠΙΑ 7ΟΛΥΜΠΙΑ 5ΟΛΥΜΠΙΑ 6ΟΛΥΜΠΙΑ 3ΟΛΥΜΠΙΑ 2ΟΛΥΜΠΙΑ 1ΜΟΥΣΕΙΟ 11ΜΟΥΣΕΙΟ 10ΜΟΥΣΕΙΟ 9ΜΟΥΣΕΙΟ 8ΜΟΥΣΕΙΟ 7ΜΟΥΣΕΙΟ 3ΜΟΥΣΕΙΟ 2ΜΟΥΣΕΙΟ 1