Η κατάκτηση του μηχανισμού ανάγνωσης και γραφής είναι πρωταρχικό βήμα και σημαντικότατη επίτευξη στη ζωή του ανθρώπου!!! Τα μικρά παιδιά, από τον Σεπτέμβρη μέχρι σήμερα, κατάφεραν μέσα από μια μεγάλη και κοπιαστική αναζήτηση να βρουν το μαγικό κλειδί και να ξεκλειδώσουν την πύλη που οδηγεί σ’ έναν άλλο κόσμο, τον μαγικό κόσμο του γραπτού λόγου, που μέχρι πριν λίγο ήταν προνόμιο των μεγάλων…Έτσι σήμερα, Πέμπτη 21 Απριλίου, οι μαθητές της Α΄ τάξης γιόρτασαν με τους γονείς και τον δάσκαλό τους την « Πρώτη Ανάγνωση », το αποτέλεσμα των κόπων τους από το Σεπτέμβρη!!! Διάβασαν ποιηματάκια για την Αλφαβήτα και έπαιξαν παιχνίδια που απαιτούσαν την ανάγνωση απλών προτάσεων αλλά και μεγαλύτερων κειμένων. Έγραψαν λεξούλες και έπαιξαν με τα “μπαλόνια της Αλφαβήτας”. Οι μικροί μαθητές διασκέδασαν πολύ κι εμείς…τους καμαρώσαμε!!!!!!!!!
Ένα μεγάλο μπράβο για όλα τα παιδάκια!!! Είμαστε όλοι πολύ περήφανοι!!!!!!
Αφήστε μια απάντηση