Σήμερα, 20 Νοεμβρίου, με αφορμή την ”Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού” τα παιδιά της Β τάξης ασχολήθηκαν με αυτήν την ημέρα που αποτελεί σταθμό για τα ίδια αλλά και για τα παιδιά όλου του κόσμου.
Αφόρμηση αποτέλεσε το μάθημα της μελέτης που αναφέρεται στις ανάγκες και τα δικαιώματα του παιδιού που αποτελούν δύο αλληλένδετα θέματα. Αρχικά οι μαθητές ανέφεραν ορισμένες από τις ανάγκες και τα δικαιώματά τους και συζήτησαν γι αυτά με τη δασκάλα τους. Ακολούθως, στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης παρακολούθησαν το βίντεο《Τα Δικαιώματα του Παιδιού – Animation από παιδιά 》 του 1ου Δ.Σ. Ερμούπολης και στη συνέχεια το κάθε παιδί επίλεξε ένα από τα δικαιώματα που αναλύθηκαν κι έκανε μια σχετική ζωγραφιά. Τα δημιουργηματα αυτά στόλισαν την τάξη τους.
Όλοι, εκπαιδευτικοί, γονείς κι όχι μόνο, οφείλουμε να θυμόμαστε αυτή την ημέρα, γιατί… 《Το μέλλον, είναι τα παιδιά μας! 》
Αφήστε μια απάντηση