Εορτή 17ης Νοεμβρίου 1973

Νοέ 201517

polytexneio

Την Τρίτη 17 Νοεμβρίου, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου μας, οι μαθητές της Γ΄ τάξης, με τη στήριξη της δασκάλας τους παρουσίασαν τη γιορτή για την 42η επέτειο από την εξέγερση του Πολυτεχνείου.

Ξεκινώντας τη γιορτή, η δασκάλα της Γ΄ τάξης μας μίλησε για τα γεγονότα εκείνης της περιόδου κλείνοντας με το συγκινητικό ποίημα της Λένας Παππά “Στούς σκοτωμένους σπουδαστές του Νοεμβρίου“. Στη συνέχεια τα παιδιά, μέσα από αφηγήσεις, προβολή ντοκουμέντων, τραγούδια και το θεατρικό ” Καφενείον Η ΕΛΛΑΣ ” ξεδίπλωσαν μπροστά μας όλα όσα συνέβησαν εκείνες τις τρεις μέρες του Νοέμβρη του ΄73 στο Πολυτεχνείο, με την ηρωική αντίσταση των φοιτητών ενάντια στη χούντα και τον αγώνα τους για Ελευθερία και Δημοκρατία.

Ήταν μια συγκινητική γιορτή που άγγιξε όλους όσους την παρακολούθησαν! Θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά της Γ΄τάξης, στους εκπαιδευτικούς και τους γονείς που τα στήριξαν στην προσπάθεια τoυς!!!

DSC06757DSC06760    DSC06764  DSC06766  DSC06782DSC06785DSC06777 DSC06789DSC06813DSC06802DSC06815

Λένα Παππά

Στούς σκοτωμένους σπουδαστές του Νοεμβρίου

Μάτια κλειδωμένα, χέρια παγωμένα

κείτεται

-δεκοχτώ χρονώ ήτανε δεν ήτανε-

για να έχω εγώ πουλιά-φτερά στα χέρια μου,

και συ στο σπιτάκι σου,

μια γλάστρα με βασιλικό στο πεζουλάκι

και τα παιδιά μας ξένοιαστα να χτίζουνε το μέλλον.

Η μάνα του τον περιμένει και δεν έρχεται,

η άνοιξή του παίζει κα δεν τηνε ξέρει πια.

Στις φλέβες του αίμα σταματημένο και πικρό,

γυαλί σπασμένο ο κόσμος, σωριασμένο πάνω του.

Για να έχω εγώ τον άσπρο μου ύπνο

Και συ γαρίφαλο χαμόγελο στο στόμα σου,

για να ’χουν τα παιδιά μας το δικό τους ήλιο…