Τσικνοπέμπτη!!!

Φεβ 201512

Τσικνοπέμπτη … και οι μικροί μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να διασκεδάσουν με τους δασκάλους τους τιμώντας το έθιμο. Έτσι, μετά τις 2 πρώτες ώρες που πραγματοποιήθηκαν κανονικά τα μαθήματα, οι μαθητές άφησαν τα βιβλία και τα τετράδια και ξεχύθηκαν στο προαύλιο του σχολείου τους, ξεφαντώνοντας με αποκριάτικες δραστηριότητες, τραγούδια, γέλια, χορό αλλά και πολλά σουβλάκια . Το σχολείο ευχαριστεί το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την ουσιαστική συμβολή του στην διοργάνωση της μικρής αυτής εκδήλωσης.

untitled  CIMG7532 CIMG7530 CIMG7524 CIMG7512 CIMG7509

CIMG7506 CIMG7499  CIMG7489

Πλέκοντας κορδέλες στο Γαϊτανάκι!

Από τα πιο γνωστά πανελλαδικά έθιμα, που διατηρούνται αυτούσια ως τις μέρες μας, είναι το γαϊτανάκι. Το γαϊτανάκι είναι ένας χορός που δένει απόλυτα με το χρώμα και το κέφι της αποκριάς. Ο ένας χορευτής κρατά το στύλο ενώ οι υπόλοιποι δώδεκα κρατούν τις κορδέλες-γαϊτανάκια και χορεύουν γύρω από αυτόν μέχρι να τις πλέξουν! Οι μαθητές μας συμμετείχαν στο έθιμο αυτό συνοδεύοντας  τον Κόντε Καρνάβαλο με κατεύθυνση την πλατεία του Αγίου Μάρκου όπου κηρύχτηκε η έναρξη του φετινού Καρναβαλιού…

CIMG7753    CIMG775

CIMG7759    CIMG7736

Οι Αποκριές μόλις άρχισαν…!!!