Ο Σχολικός μας κήπος

Φεβ 201318

Οι μαθητές της Πέμπτης (Ε΄) τάξης, στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης, με τη βοήθεια και καθοδήγηση της δασκάλας τους κ.Νόπης, προσπάθησαν να αξιοποιήσουν ένα μικρό χώρο (παρτέρι) στο Σχολείο τους. Εκεί φύτεψαν φυτά της εποχής, τα οποία καλλιεργούν οι αγρότες στα κτήματά τους όπως: κουνουπίδι, μπρόκολο, λάχανο, μαρούλι, κρεμμύδι. Έσπειραν επίσης και σέλινο, μαϊντανό, ρόκα, κ.ά. Η όλη διεργασία έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές να μπουν στη διαδικασία της καλλιέργειας και ανάπτυξης των φυτών, καταγράφοντας και τις σχετικές παρατηρήσεις τους, αλλά και κατανόησης της αξίας (διατροφικής και οικονομικής) στη ζωή του ανθρώπου.
Τα παιδιά κατά τη συγκομιδή των παραγόμενων αγροτικών προϊόντων δοκίμασαν σαλάτες και φαγητά από αυτά που είχαν φυτέψει, ενώ πρόσφεραν και μερικά στους μαθητές των άλλων τάξεων.

από κάτω από: Ευέλικτη Ζώνη| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο Σχολικός μας κήπος