Αρχείο ημέρας 21/04/2011

Απρίλιος 2011

RSS Εορτολόγιο

Επαγγελματική ανάπτυξη εκπαιδευτικών

Νέα μοντέλα για την προετοιμασία των εκπαιδευτικών με εστίαση σε πρακτικές συμβουλές και ανατροφοδότηση.

Teacher-Development Overview: A Survey of Top Programs

Περισσότερες πληροφορίες:  edutopia

Greek Temple Project: Ιστολόγιο μαθητών για την αρχαία Ελλάδα

Αυτό το ιστολόγιο (Greek Temple Project) προβάλλει εργασίες σπουδαστών από τη Σχολή Θετικών Επιστημών της Salk. Το έργο είναι το αποτέλεσμα συνεργασίας μεταξύ των ανθρωπιστικών επιστημών και της τεχνολογίας. Οι μαθητές έμαθαν για την αρχαία Ελλάδα στις ανθρωπιστικές επιστήμες. Έμαθαν πώς να κάνουν τα 3D μοντέλα χρησιμοποιώντας Sketchup καθώς και για την αρχαία ελληνική αρχιτεκτονική στον τομέα της τεχνολογίας.

Στόχος της εργασίας ήταν η σχεδίαση και κατασκευή μοντέλου ενός ελληνικού ναού, και στη συνέχεια η δημιουργία ενός φυλλαδίου βίντεο γι’ αυτό -που θα περιλαμβάνει ιστορικά ακριβή στοιχεία και αρχιτεκτονική ορολογία. Οι μαθητές εργάστηκαν ανά ζεύγη. Χρησιμοποίησαν το Google Sketchup για το μοντέλο και Quicktime για την εγγραφή.

Παρακάτω παρουσιάζεται το αποτέλεσμα μιας ομάδας. Για να δείτε και των υπολοίπων πατήστε εδώ