Happy Birthday Sybill Trelawney!

Σήμερα έχει γενέθλια η καθηγήτρια μαντικής, Σύβιλλα Τρελόνι! Η πολύ αγαπημένη μας καθηγήτρια είναι ημίαιμη μάγισσα και είναι δισέγγονη της διάσημης μάντισσας, Κασσάνδρας Τρελόνι. Επίσης όταν έγινε 11 χρονών όπως όλα τα παιδιά μάγων πήγε και αυτή σε σχολή μαγείας και πιο συγκεκριμένα στο Χόγκουαρτς όπου εκεί κατατάχθηκε στον κοιτώνα του Ράβενκλοου. Παρόλο που για την παιδική της ηλικία δεν ξέρουμε πολλά πράγματα  αρκετές είναι οι πληροφορίες για όταν μεγάλωσε. Η Τρελόνι είναι αυτή η οποία έκανε την προφητεία σχετικά με τον Βόλντεμορτ και τον Χάρι κατά την διάρκεια συνέντευξης της για δουλεία με τον Άλμπους Ντάμπλντορ. Επιπλέον μια ακόμη στιγμή όπου είπε μια σωστή προφητεία ήταν τότε όπου προέβλεψε με ακρίβεια τη διαφυγή του Πέτιγκρου και την επιστροφή του Λόρδου Βόλντεμορτ.           Τελικά μετά από αρκετά χρόνια από την αποκάλυψη της προφητείας σχετικά με τον Βόλντεμορτ και τον Χάρι, η Τρελόνι έγινε καθηγήτρια μαντικής στο Χόγκουαρτς κατά την διάρκεια του τρίτου έτους του Χάρι στην σχολή. Ωστόσο δεν ήταν και από τις αγαπημένες καθηγήτριες των παιδιών καθώς κάθε τόσο και λιγάκι προφήτευε τον θάνατο τους. Έτσι όπως πολύ καλά θυμόμαστε η Ερμιόνη την μισούσε ενώ από την άλλη πλευρά η Παρβάτι και η Λάβεντερ την λάτρευαν. Ακόμη στο πέμπτο έτος του Χάρι η Τρελόνι στεναχωρήθηκε πολύ αφού η Άμπριτζ παραλίγο την απολύσει κάτι που δεν κατάφερε όμως χάρης την επέμβαση του Ντάμπλντορ. Τέλος στην μάχη του Χόγκουαρτς πολέμησε και αυτή και μάλιστα στεναχωρήθηκε πολύ με τον θάνατο της Λάβεντερ η οποία ήταν μια από τις αγαπημένες της μαθήτριες. Μετά από όλα αυτά η Τρελόνι συνέχισε να διδάσκει στο Χόγκουαρτς και να προβλέπει τους θανάτους των μαθητών της.

sybill trelawney