Happy Birthday Ron Weasley!

Σαν σήμερα έχει γενέθλια ο Ρον Γουέσλι, ένας από τους Golden Trio καθώς και μέλος της οικογένειας Weasley.  Ο Ρον είναι ο μικρότερος γιος της οικογένειας και για αυτό συχνά ένιωθε παραμελημένος. Όταν έγινε 11 χρονών πήγε στην σχολή Χόγκουαρτς και ταξινομήθηκε στον κοιτώνα του Γκρίφιντορ. Εκεί έγινε κολλητός φίλος με τον Χάρι και την Ερμιόνη την οποία στην αρχή μισούσε, μετά αγαπούσε σαν φίλη, μετά τσακωνόντουσαν και τελικά κατέληξαν παντρεμένοι. Με αυτό το απίστευτο παρεάκι ο Ρον έζησε πολλές περιπέτειες από τις οποίες μάθαμε πως είναι καλός στο σκάκι των μάγων, φοβάται τις αράχνες, αγαπάει τον ποντικό του αν και δεν είναι ποντικός, δεν ξέρει να χορεύει, δεν έχει καλές σχέσεις με τα μυαλά και γενικά ούτε και με τα κορίτσια. Επίσης κατά την διάρκεια φοίτησης του στην σχολή βοήθησε στον σχηματισμό του Στρατού του Ντάμπλντορ, πολέμησε σε αρκετές μάχες με κυριότερη την μάχη του Χόγκουαρτς όπου εκεί έχασε και τον αδελφό του, τον Φρεντ. Επιπλέον ποτέ δεν έκανε το έβδομο έτος του στο Χόγκουαρτς καθώς πήγε μαζί με τον Χάρι και την Ερμιόνη να βρουν τους Πεμπτουσιωτές και μετά όταν τελείωσαν όλα αυτά και συνεπώς και οι δικαιολογίες σκέφτηκε γιατί να κουραστώ με σπουδές και αυτά δεν κάθομαι καλύτερα να γίνω Χρυσοούχος. Και έτσι έγινε. Ωστόσο μετά από 2 χρόνια ως Χρυσοούχος πήγε να εργαστεί στο μαγαζί του Φρεντ και του Τζωρτζ για να βοηθήσει τον Τζωρτζ. Τέλος παντρεύτηκε την Ερμιόνη, έκαναν μαζί δύο παιδιά, την Ρόουζ και τον Χιούγκο και έγινε νονός του Τζέιμς- Σείριου Πότερ.

753772f9509dba07e50a3622038036e5