Happy Birthday Rubeus Hagrid!

Σήμερα έχει γενέθλια ο τεράστιος φίλος μας ο Χάγκριντ, ο δασοφύλακας και ο κλειδοκράτορας του Χόγκουαρτς. Ο Χάγκριντ φοίτησε και αυτός στην σχολή του Χόγκουαρτς και κατατάχτηκε στον κοιτώνα του Γκρίφιντορ αλλά τον απέβαλαν στο τρίτο έτος του κατηγορώντας τον για το άνοιγμα της κάμαρας με τα μυστικά. Ωστόσο όλοι γνωρίζουμε πως δεν ήταν αυτός ο υπεύθυνος καθώς έφταιγε ο Τομ Ρινντλ που βλέποντας την αγάπη του Χάγκριντ να κρύβει μικρά και επικίνδυνα ζώα στην σχολή του έδωσε την ιδέα για να τον κατηγορήσει. Όμως εκτός από εμάς γνώριζε και ο Ντάμπλντορ πως ο Χάγκριντ ήταν αθώος και έτσι του επέτρεψε να μένει σε μια καλύβα έξω από το Απαγορευμένο Δάσος και να δουλεύει στην σχολή. Μάλιστα από το τρίτο έτος του Χάρι, ο Χάγκριντ εργάστηκε στο Χόγκουαρτς και ως καθηγητής της Φροντίδας Μαγικών Πλασμάτων. Ακόμη ένα από τα μυστικά του είναι πως η ομπρέλα που κρατάει συνήθως είναι το μαγικό του ραβδί και παρόλο που του έχει απαγορευθεί να κάνει μάγια εκείνος που και που κάνει κανένα κρυφά. Τέλος μην του εμπιστεύεστε και πολλά από τα μυστικά σας αν δεν θέλετε να τα πει σε κάποιον άλλον και αν χρειάζεστε να μάθετε κάποιο κουτσομπολιό να τον προτιμήσετε. Α και να μην ξεχάσω. Παρόλο που του αρέσει η μαγειρική δεν είναι και μια από τις ικανότητες του οπότε αν ποτέ τον επισκεφθείτε το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να παίξετε με τον Φανγκ, τον σκύλο του και να μην δεχθείτε να φάτε κάτι από τα χεράκια του.

λήψης 7