Dumbledore’s Army

Ο στρατός του Ντάμπλντορ είναι μια μυστική οργάνωση που δημιούργησε ο Χάρι, η Ερμιόνη και ο Ρον στο πέμπτο έτος τους στο Χόγκουαρτς. Με αφορμή την άχρηστη Άμπριτζ που δεν ήξερε ούτε να διδάξει Άμυνα Εναντίον των Σκοτεινών Τεχνών, ο Χάρι αποφάσισε μετά από λίγη πίεση από την Ερμιόνη να μάθει σε άλλους μαθητές κάποια βασικά ξόρκια. Στην αρχή η οργάνωση είχε το όνομα ‘’Σύνδεσμος των Νικηφόρων’’ και έπειτα άλλαξε σε ‘’Στρατός του Ντάμπλντορ’’.

Η ιστορία της οργάνωσης:

Μέχρι το πέμπτο έτος σχεδόν για όλους, το μάθημα Άμυνας Εναντίον των Σκοτεινών Δυνάμεων ήταν ένα από τα αγαπημένα τους μαθήματα μιας και μάθαιναν καινούρια ξόρκια ώστε να καταφέρουν να επιβιώσουν σε μια μάχη κάτι που έγινε λίγα χρόνια αργότερα στο Χόγκουαρτς. Δυστυχώς όμως το Υπουργείο συνεπώς και η Άμπριτζ δεν πίστευαν πως είχε επιστρέψει ο Βόλντεμορτ και έτσι δεν άφηνε τους μαθητές να εξασκούνται στα ξόρκια και το μόνο που έκανε ήταν θεωρία. Έτσι η Ερμιόνη πάλι είχε μια φανταστική ιδέα:  να διδάξει ο Χάρι, που ήταν κάπως πιο προχωρημένος στο συγκριμένο μάθημα, κάποια ξόρκια σε παιδιά που τους ενδιέφερε.

Συνεννόηση της οργάνωσης:

Ο στρατός του Ντάμπλντορ συνεννοούταν μέσω μιας ψεύτικης γαλέρας η οποία είχε πάνω για αριθμό την ημερομηνία και την ώρα της επόμενης συνάντησης. Φυσικά και αυτό το κόλπο ήταν ιδέα της Ερμιόνης και όταν ήθελε να πει στα υπόλοιπα μέλη της οργάνωσης πότε ήταν  μαγικά άλλαζε την δική της γαλέρα και αυτόματα οι υπόλοιπες γαλέρες, συνδεδεμένες όλες μαζί σε αυτήν της Ερμιόνης άλλαζαν και θερμαίνονταν ελαφρά ώστε να καταλαβαίνουν οι υπόλοιποι πως η ημερομηνία νέας συνάντησης έχει οριστεί ή αλλάξει.

Χώρος συνάντησης:

Στην αρχή ήταν πολύ δύσκολη η εύρεση ενός μυστικού χώρου για την διεξαγωγή της συνάντησης διότι η Άμπριτζ με όλους τους νόμους που είχε βγάλει μέχρι και την συγκέντρωση πολλών μαθητών απαγόρευσε. Έτσι το ιδανικό μέρος ήταν κάποιο που δεν θα κινούσαν υποψίες οι μαθητές όταν πήγαιναν εκεί. Ευτυχώς λύση στο πρόβλημα τους βρήκε ο Ντόμπι( στην ταινία ο Νέβιλ) ο οποίος ανακάλυψε τυχαία ένα μέρος στον 7ο όροφο του Χόγκουαρτς, το Δωμάτιο των Ευχών. Για να μπεις στο δωμάτιο έπρεπε να περπατήσεις έξω από αυτό διατυπώνοντας την ευχή σου, και θα εμφανιζόταν μια πόρτα προς ένα δωμάτιο διαμορφωμένο με ότι επιθυμείς.

Η εγγραφή των μελών:

Όταν κάποιος έμπαινε μέσα στην λέσχη, υπόγραφε μια περγαμηνή και του γίνονταν μάγια, ώστε αν προδώσει την λέσχη να γεμίσει άφθονα σπυράκια σε όλο το πρόσωπο και να μην μπορεί να τα κρύψει. Με κάθε στοιχείο, έστω μικρό, το οποίο πρόδιδε, πολλαπλασιάζονταν ακόμα περισσότερο τα σπυράκια…

Η Μαριέττα Έτζκομπ:

Η ομάδα, όμως, ήρθε σε πολύ δύσκολη θέση, όπως και ο διευθυντής Άλμπους Ντάμπλντορ, όταν η Μαριέττα Έτζκομπ, φίλη της Τσο Τσανγκ τους πρόδωσε στην Άμπριτζ. Η Άμπριτζ διέταξε τον Ντράκο Μαλφόι και άλλα παιδιά να πάνε να πιάσουνε τους Σ.Ν. αλλά ο Ντόμπι πρόλαβε να τους ειδοποιήσει να φύγουν και έτσι έπιασαν μόνο τον Χάρι. Οδηγήθηκαν στο γραφείο του Άλμπους όπου ο Χάρι σε συνεννόηση με το Ντάμπλντορ, δεν παραδέχθηκε τίποτα και αφού η περγαμηνή-συμβόλαιο τους, έγραφε πάνω “Στρατός του Ντάμπλντορ” και όχι “Στρατός του Χάρι”, τα πήρε όλα πάνω του ο Ντάμπλντορ και μετά αναποδογύρισε το γραφείο του με ένα ξόρκι και ήρθαν τα πάνω κάτω. Έπεσαν όλοι αναίσθητοι εκτός από τον Χάρι, την ΜακΓκόναγκαλ και τη Μαριέττα. Έτσι ο Άλμπους μπόρεσε να το σκάσει ελεύθερα. Παρ’ότι βοήθησε και ο Κίνγκσλι, στην όλη υπόθεση, σβήνοντας την μνήμη της Μαριέττας, δεν τον προστάτεψε από το ξόρκι για να μην τον υποπτευτούν οι υπόλοιποι….

Τα μέλη της οργάνωσης:

• Harry Potter