Tα βασικότερα φίλτρα στο Χάρι Πότερ!

Σήμερα θα κάνουμε ένα μικρό μάθημα Φίλτρων και θα μάθουμε τα βασικότερα φίλτρα στον μαγικό κόσμο ώστε να είμαστε έτοιμοι για το μάθημα του καθηγητή Σνέιπ! Το ξέρω πως σε πολλούς μαθητές (όπως του Χάρι, του Ρον…) τα Φίλτρα δεν είναι και το αγαπημένο τους μάθημα αλλά εάν έχεις κάποιες βασικές γνώσεις θα καταφέρεις να επιζήσεις από το μάθημα του Σνέιπ.

Πρώτα από όλα ας ξεκινήσουμε με το τι είναι φίλτρα! Τα φίλτρα είναι ένας συνδυασμός από φυτικά, ζωικά και ανόργανα συστατικά με στόχο την παρασκευή χρήσιμων, φαρμακευτικών, επικίνδυνων ποτών ή αλοιφών. Στο Χόγκουαρτς οι μαθητές διδάσκονται από το πρώτο μέχρι το πέμπτο έτος το μάθημα και έπειτα διαλέγονται οι μαθητές με την καλύτερη επίδοση στα Κ.Δ.Μ ώστε να συνεχίσουν στο έκτο και έβδομο έτος. Στα φίλτρα ο παρασκευαστής πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός με τα συστατικά και να χρησιμοποιεί με ακρίβεια τα απαραίτητα βότανα και τις υγρές ουσίες, διαφορετικά τα ελιξίρια θα οδηγήσουν σε μη αναμενόμενα και μερικές φορές καταστροφικά αποτελέσματα. Μερικά παραδείγματα από καταστροφικά αποτελέσματα είναι τα περισσότερα φίλτρα του Σίμους Φίνιγκαν που οδήγησαν σε μικρές εκρήξεις.

Ωραία τώρα που ξέρουμε τι είναι φίλτρα ας συνεχίσουμε με τα πέντε βασικότερα φίλτρα στον μαγικό κόσμο του Χάρι Πότερ. Αυτά είναι: Το Felix Felicis, το  Amortentia, το Polyjuice Potion, το φίλτρο του Ζωντανού θανάτου  και το Φίλτρο της αλήθειας.

1. Felix Felicis:

To Felix Felicis ή αλλιώς Υγρή Τύχη είναι ένα φίλτρο που φέρνει τύχη στο άτομο που το πίνει. Ωστόσο, η προετοιμασία του φίλτρου δεν είναι τόσο εύκολη. Εάν κάνετε λάθος με τα συστατικά, το υγρό μπορεί να οδηγήσει σε σοβαρές συνέπειες. Επίσης αυτό το φίλτρο απαγορεύεται σε όλους τους αγώνες Κουίντιτς. Ο ίδιος ο Χάρι χρησιμοποίησε μια φορά το φίλτρο ώστε να αποσπάσει τις πληροφορίες του Σλάγκχορν για τους Πεμπτουσιωτές.

1. Amortentia:

Το Amortentia είναι ένα από τα πιο ισχυρά φίλτρα αγάπης καθώς υπάρχουν και άλλα τέτοια. Σύμφωνα με τον καθηγητή Slynnort, η amortentia δεν προκαλεί αγάπη, αλλά μόνο την τρομερή δύναμη έλξης σε άλλο άτομο. Εκεί βρίσκεται ο κίνδυνος αυτού του φίλτρου. Όπως είδαμε στο Χάρι Πότερ και ο Ημίαιμος Πρίγκιπας ο καθένας μυρίζει κάτι διαφορετικό σε αυτό το φίλτρο σύμφωνα με το τι τον ελκύει περισσότερο. Η Ερμιόνη μύριζε οδοντόκρεμα, χαρτί περγαμηνής, φρεσκοκομμένο γρασίδι και μάλλον κάτι από τον Ρον.

1. Το φίλτρο του ζωντανού θανάτου:

Αυτό το φίλτρο το συναντάμε στο έκτο βιβλίο όταν ο Χάρι παρασκευάζει ένα φίλτρο του ζωντανού θανάτου με απόλυτη επιτυχία χάρης στην βοήθεια του Ημίαιμου Πρίγκιπα και έτσι κερδίζει ένα μπουκαλάκι Felix Felicis. Το συγκεκριμένο φίλτρο αποκοιμίζει ένα άτομο ή πλάσμα για  μεγάλο χρονικό διάστημα. Για την παρασκευή του χρειάζονται  ρίζα βαλεριάνα, ασφόδελος, ειδικά φασόλια και βάμματα πετεινών.

1. Polyjuice Potion:

Το πολυχυμικό φίλτρο συναντάται αρκετές φορές στο Χάρι Πότερ και κυρίως στο δεύτερο και στο έβδομο βιβλίο. Αυτό το φίλτρο σου δίνει την δυνατότητα να πάρεις την μορφή κάποιου άλλου για μια σύντομη χρονική περίοδο. Για να φτιάξεις το συγκεκριμένο φίλτρο χρειάζεσαι μια τρίχα από τα μαλλιά του ατόμου που θέλεις να μεταμορφωθείς.

1. Το φίλτρο της αλήθειας:

Πόσες φορές έχουμε ακούσει για αυτό το ξόρκι που κάνει και τον πιο εχέμυθο άνθρωπο να πει όλα του τα μυστικά; Πρώτα από όλα στο Χάρι Πότερ και το Κύπελλο της Φωτιάς ο Ντάμπλντορ χρησιμοποίησε αυτό το φίλτρο στον Μπάρτι Κρόουτς, τον μικρό, για να μάθει για τον Βόλντεμορτ. Ακόμη και η κακιασμένη η Άμπριτζ παραλίγο να το χρησιμοποιήσει στον Χάρι αλλά για μια ακόμη φορά ο Σνέιπ έσωσε τον Χάρι. Δυστυχώς για τον Σνέιπ αυτό το φίλτρο απαγορεύεται να χρησιμοποιηθεί σε παιδιά και έτσι το υπουργείο του στέρησε την χαρά να το χρησιμοποιήσει στον Χάρι. Τέλος πάντων όσο αφορά τα χαρακτηριστικά του φίλτρου, το φίλτρο της αλήθειας  είναι ένα άχρωμο υγρό, άοσμο που από τις τρεις σταγόνες του οποίου μπορεί να ανοίξει το στόμα του πιο ασταθούς σιωπηλού. Τέλος το φίλτρο είναι εύκολο να παρασκευαστεί αλλά είναι και αρκετά χρονοβόρο.

Και πριν τελειώσουμε τσεκάρετε εάν έχετε όλα όσα χρειάζεστε για το μάθημα των φίλτρων από την παρακάτω λίστα γιατί ο Σνέιπ εκνευρίζεται με το παραμικρό εάν έχετε ξεχάσει κάτι.

• Κλίμακες
  • Λέβητα
  • κρυστάλλινα μπουκάλια
  • μαγικό ραβδί
  • βιβλίο
  • περγαμηνή

Τώρα είστε πανέτοιμοι για το μάθημα των Φίλτρων!