Happy Birthday James Potter!

SiriusBlack_WB_F5_MaraudersMoonyPadfootProngsWormtail_Still_080615_Land

James Potter

Σαν σήμερα το 1960 γεννήθηκε ο James Potter ο οποίος καταγόταν από καθαρόαιμη οικογένεια. Παρακολούθησε το  Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry το 1971-1978 και ταξινομήθηκε στο Gryffindor. Από την πρώτη κιόλας μέρα εκεί έγινε φίλος με τους Sirius Black, Remus Lupin και Peter Petigrew. Αφού έμαθαν πως ο Remus είναι λυκάνθρωπος αποφάσισαν να του κάνουν παρέα τις νύχτες που μεταμορφώνεται και με τις ικανότητες του James και του Sirius κατάφεραν να γίνουν ζωομάγοι. Ο James μεταμορφωνόταν σε ελάφι όπως και ο προστάτης του άλλωστε και ήταν γνωστός ως Prongs. Επίσης ως γνωστός παίχτης του quidditch και καλός μαθητής του άρεσε να παρενοχλεί τους άλλους όταν βαριόταν και κυρίως τον Snape. Ακόμη δεν είχε και τις καλύτερες σχέσεις με την Lily Evans η οποία τον θεωρούσε έναν αλαζόνα νταή.  Ωστόσο στο έβδομο έτος τους άρχισαν να βγαίνουν ραντεβού μαζί και τελικά παντρεύτηκαν. Η Lily και ο James απέκτησαν έναν γιο τον Harry και επέλεξαν ως νονό του τον Sirius Black. Επιπλέον όρισαν ως φύλακα της κρυψώνας των Potter κατά του Voldemort τον Peter Petigrew ο οποίος τους πρόδωσε στον Άρχοντα του Σκότους και έτσι την ημέρα του Halloween του 1981 ο James δολοφονήθηκε από τον Voldemort ενώ προσπαθούσε να τον εμποδίσει να επιτεθεί στην γυναίκα του και στον γιό του.