Εργαστήρια Δεξιοτήτων : ” Η βροχούλα που έγινε πλημμύρα – Το βροχόμετρο”

Θεματικός Κύκλος : Φροντίζω το περιβάλλον

Υποενότητα : Οικολογία –  Παγκόσμια και φυσική κληρονομιά

Σε αυτό το εργαστήριο ασχολούμαστε με τον κύκλο του νερού. Διατυπώνουμε υποθέσεις σχετικά με βασικές έννοιες : Εξάτμιση – Συμπύκνωση – Βροχόπτωση – Συγκέντρωση Κάνουμε πειράματα και σχετικές κατασκευές.

Κατασκευές για τον κύκλο του νερού

ΒΡΟΧΟΜΕΤΡΟ2

Ζωγραφίζω με πάγο!

ΒΡΟΧΟΜΕΤΡΟ1 ΒΡΟΧΟΜΕΤΡΟ3 ΒΡΟΧΟΜΕΤΡΟ4 ΒΡΟΧΟΜΕΤΡΟ5 ΒΡΟΧΟΜΕΤΡΟ6

Εργαστήρια Δεξιοτήτων: ” Το ταξίδι της μέλισσας “

Θεματική Ενότητα :Δημιουργώ και καινοτομώ STEAM

Υποενότητα : Δημιουργική σκέψη και πρωτοβουλία

Στα πλαίσια του εν λόγω εργαστηρίου δεξιοτήτων το σχολείο μας επισκέφθηκε ο γονέας μαθητών μας κος Χ. Κασοκεράκης ο οποίος ασχολείται με την μελισσοκομία και μας έδωσε πολλές και ενδιαφέρουσες πληροφορίες για την ζωή της μέλισσας , το μελίσσι, την παραγωγή μελιού και την χρησιμότητα της μέλισσας στο οικοσύστημα.

ΜΕΛΙΣΣΑ3 ΜΕΛΙΣΣΑ4 ΜΕΛΙΣΣΑ6 ΜΕΛΙΣΣΑ7 ΜΕΛΙΣΣΑ1 ΜΕΛΙΣΣΑ2 ΜΕΛΙΣΣΑ10 ΜΕΛΙΣΣΑ8

Επίσκεψη στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Καματερού

Στα πλαίσια της ομαλής μετάβασης των νηπίων από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό επισκεφθήκαμε το 4ο Δημοτικό σχολείο Καματερού. Εκεί μας υποδέχθηκαν οι μαθητές /τριες της Α τάξης και μας φιλοξένησαν στην τάξη τους και ξεναγηθήκαμε στους χώρους του σχολείου.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΔΗΜ 3 ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΔΗΜ 2 ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΔΗΜ 1

Η ιστορία του Ιησού από τη Ναζαρέτ – Δρώμενο 9

Ο Επιτάφιος

Στις μέρες μας ο Επιτάφιος συμβολίζει τον τάφο του Χριστού. Το βράδυ της Μεγάλης Παρασκευής οι πιστοι ακολουθούν την περιφορά του Επιταφίου ψάλλοντας.

Οι μαθητές μας έκαναν μια μικρή περιφορά στην αυλή του σχολείου.

Επιταφ1 Επιταφ2Επιταφ3 Επιταφ4

Η ιστορία του Ιησού από τη Ναζαρέτ – Δρώμενο 8

Η Αποκαθήλωση

Ο Ιησούς πέθανε το μεσημέρι της Παρασκευής.

Πλησίαζε το βράδυ και οι Ιουδαίοι ζήτησαν από τον Πιλάτο να απομακρύνει τους σταυρωμένους από το λόφο. Τότε παρουσιάστηκαν στον Πιλάτο ο Ιωσήφ από την Αριμαθαία και ο Nικόδημος, δύο κρυφοί μαθητές του Χριστού. Zήτησαν το σώμα του και μαζί τον κατέβασαν από το σταυρό. Τον τύλιξαν με καθαρό σεντόνι και τον άλειψαν με αρώματα. Κατόπιν τον τοποθέτησαν στον καινούριο τάφο που ο Ιωσήφ είχε ετοιμάσει για τον εαυτό του. Έκλεισαν τον τάφο μ’ ένα μεγάλο λιθάρι κι έφυγαν.

Αποκαθ1 Αποκαθ2Αποκαθ3 Αποκαθ4Αποκαθ5 Αποκαθ6