Τα παιδιά του ΕΠΑΛ στο σχολείο μας

Συνεργαζόμαστε με τα παιδιά του ΕΠΑΛ

Με μεγάλη χαρά και πολύ ενθουσιασμό υποδεχτήκαμε  την περασμένη Παρασκευή τους φίλους μας , τα παιδιά του ΕΠΑΛ μαζί με την Καθηγήτριά τους Κα Αγγελική Γριβοπούλου. Η επίσκεψη των παιδιών του ΕΠΑΛ και της Καθηγητριάς τους εντάσσεται στα πλαίσια της συνεργασίας που αποφασίσαμε να αναπτύξουμε την φετινή Σχολική Χρονιά.Το θέμα που θα μας απασχολήσει έχει τίτλο “Δύο Υπολογιστές ταυτόχρονα” και αφορά στην ευαισθητοποίηση των παιδιών απέναντι στους κινδύνους από την χρήση του διαδικτύου και στους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να προφυλαχτούμε από αυτούς. (Ασφαλές Διαδίκτυο)
Μετά τις απαραίτητες συστάσεις, τα παιδιά του Νηπιαγωγείου μαζί με τα παιδιά του ΕΠΑΛ , δημιούργησαν μεικτές ομάδες που ασχολήθηκαν με την ανάπτυξη του θέματος (ομάδα δημιουργίας σκίτσων, ομάδα καταγραφής διαλόγων, ομάδα σχεδίασης στο διαδραστικό πίνακα, ομάδα ηχογράφησης). Στο τέλος της ημέρας τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά.Όλες οι ομάδες παρουσίασαν τις δουλειές τους οι οποίες με τη βοήθεια της τεχνογνωσίας των παιδιών του ΕΠΑΛ και της Καθηγήτριάς τους θα μετουσιωθεί σε άλλες μορφές στις επόμενες μέρες. (καρτούν, κινούμενα βιβλία κλπ). Οι ομάδες εργασίας θα συναντηθούν ξανά σε δυο εβδομάδες στον χώρο του ΕΠΑΛ, αυτή τη φορά, προκειμένου να συνεχίσουν το έργο τους. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τα παιδιά του ΕΠΑΛ και την υπεύθυνη Καθηγήτρια Κα Αγγελική Γριβοπούλου για την εμπιστοσύνη που μας δείχνουν και για τα υπέροχα πράγματα που μας μαθαίνουν.