Στιγμές από τη Χριστουγεννιάτική μας εκδήλωση

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η φετινή μας Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση που περιελάμβανε βόλτα στους δρόμους της πόλης από τους μαθητές του σχολείου μας με σκοπό να “πούμε” τα κάλαντα. Στην εκδήλωση εκτός από το δικό μας σχολείο συμμετείχαν τόσο το 2ο Νηπιαγωγείο Μεσολογγίου όσο και ο Παιδικός Σταθμός της Εργατικής Εστίας της πόλης μας! Και τα 120 παιδιά ήταν ντυμμένα ομοιόμορφα ( με κοντά παντελόνια, άσπρα καλσόν, πουκάμισα , τιράντες και κασκέτα). Στην προσπάθειά μας  βοήθησε και η μπάντα του Δήμου Ι.Π. Μεσολογγίου που έπαιζε Χριστουγεννιάτικα τραγούδια. Η πορεία μας ξεκίνησε από την εκκλησία της Αγίας Παρασκευής (που μας περίμεναν οι ιερείς για να τους πούμε τα κάλαντα) και αφού διέσχισε τους κεντρικότερους δρόμους της πόλης κατάληξε στην κεντρική πλατεία όπου μας περίμενε ο Δήμαρχος! Εκεί ήταν και η Χορωδία της Κας Κούστα που μας τραγούδισε Χριστουγεννιάτικα τραγούδια! Στην κεντρική πλατεία απαγγείλαμε κομμάτια από το απολυτίκιο της Γέννησης -προσαρμοσμένα από την καλή συνάδελφο Αποστολία Πάστρα- και ευχηθήκαμε στους παρευρισκόμενους Καλές Γιορτές ! Στο τέλος έγινε και η φωταγώγηση του Χριστουγεννιάτικου Δέντρου της πόλης από το Δήμαρχο. Παρακάτω υπάρχουν αποσπάσματα από την εκδήλωση από τοπικό site και εφημερίδα….

Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση  (onairnews)

Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση (Εφημερίδα Αιχμή)