ΦΥΤΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΝΑΜΟΡΦΩΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΑΥΛΙΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Θέλοντας να ενισχύσουμε τις σχέσεις μεταξύ μαθητών και εκπαιδευτικών αλλά και να καλλιεργήσουμε ένα κλίμα σεβασμού και εμπιστοσύνης μεταξύ τους, διοργανώσαμε δεντροφύτευση στον προαύλιο χώρο του 5ου Γυμνασίου Ιωαννίνων (Νοέμβριος 2021).

Η δράση πραγματοποιήθηκε με την ευγενική χορηγία του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και συγκεκριμένα του τμήματος Γεωπονίας. Προσφέρθηκαν για το σκοπό αυτό 5 καρποφόρα δέντρα και μάλιστα παραδοσιακές ποικιλίες της περιοχής ( μηλιές, αχλαδιές και κερασιά) οι οποίες βρέθηκαν και αναπαράχθηκαν μέσω του προγράμματος Ecovariety.

Μας δόθηκαν οδηγίες για τη σωστή φύτευση  και την περιποίηση των δέντρων μέσα στη διάρκεια του έτους από τον κ. Κύρκα Δημήτριο Καθηγητή του Τμήματος  Γεωπονίας  και από τον κ. Φίλη Ευάγγελο, Γεωπόνο της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Ιωαννίνων.

Σε μια εποχή που η κλιματική αλλαγή απειλεί τη σωματική αλλά και την ψυχική υγεία των ανθρώπων αποφασίσαμε να δράσουμε όλοι μαζί και να δείξουμε πως θέλουμε να ζούμε σε αρμονία με τη φύση.

Στόχος μας είναι το σχολείο να αναμορφωθεί με τη βοήθεια και τη στήριξη εκπαιδευτικών και μαθητών και να συνειδητοποιήσουν και οι δύο πως μαζί μπορούν να ονειρευτούν ένα καλύτερο μέλλον.

Συμμετείχαν οι μαθητές του Γ4 και οι εκπαιδευτικοί: Σταλίκα Μαρούλα , Σέλιος Οδυσσέας ,Διακοπούλου Βασιλική και Ντούκα Μαρία

thumbnail 5

thumbnail 4