Σχολεία που νοιάζονται και δρουν!

Στις 8 και 9 Δεκεμβρίου 2018 πραγματοποιείται στο Ξενοδοχείο «Τιτάνια» η 3η Επιστημονική Συνάντηση για την Καλλιέργεια του Εθελοντισμού και της Αλληλεγγύης στο Σχολείο με την οποία ολοκληρώνεται το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Νοιάζομαι και Δρω» για τη σχολική χρονιά 2017-18.

Στα τρία χρόνια υλοποίησης του προγράμματος έχουν συμμετάσχει συνολικά 38.400 μαθητές και 2.760 εκπαιδευτικοί από 481 σχολεία, που συνεργάστηκαν με περισσότερες από 1.600 οργανώσεις της κοινωνίας των πολιτών και άλλους κοινωνικούς εταίρους αναπτύσσοντας εθελοντικές δράσεις κοινωνικής προσφοράς.

Το δεύτερο Σαββατοκύριακο του Δεκεμβρίου θα εκπροσωπηθούν στην Αθήνα πολυμελείς ομάδες εκπαιδευτικών όλων των βαθμίδων και ειδικοτήτων από περισσότερα από 200 διαφορετικά σχολεία: νηπιαγωγεία, δημοτικά, γυμνάσια και λύκεια, ειδικά σχολεία, σχολεία διαπολιτισμικής εκπαίδευσης, καλλιτεχνικά, πρότυπα και πειραματικά σχολεία και σχολεία δεύτερης ευκαιρίας, από την Ξάνθη έως την Κρήτη και από τα Κουφονήσια και τη Λήμνο έως την Κέρκυρα. Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί θα παρουσιάσουν τις δράσεις εθελοντικής προσφοράς και αλληλεγγύης που ανέπτυξαν με μαθητοκεντρική προσέγγιση και βιωματικές μεθόδους, προς όφελος του συνανθρώπου, του περιβάλλοντος, των ζώων, της ζωής στην κοινότητα ή για άλλο κοινωφελή σκοπό. Οι μαθητές μαζί με τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς τους συνεργάστηκαν με κοινωνικούς εταίρους δίνοντας το φωτεινό παράδειγμα του εθελοντισμού και μύησαν ολόκληρες κοινωνίες στην κουλτούρα της ανιδιοτελούς προσφοράς.

Η διήμερη συνεδριακή συνάντηση αποτελεί μια μεγάλη γιορτή για το δίκτυο «Νοιάζομαι και Δρω», το οποίο συνεχίζει να επεκτείνεται σε ολόκληρη τη χώρα, δίνοντας έμφαση κατά το τρέχον σχολικό έτος (2018-19) στην εμπέδωση των αξιών που συνδέονται με τον εθελοντισμό, την αλληλεγγύη και τον ενεργό πολίτη, στη βιωσιμότητα των πρωτοβουλιών και δράσεων των μαθητών, αλλά και στην ισότιμη συμμετοχή της οικογένειας, η οποία αποτελεί εταίρο του σχολείου στην καλλιέργεια θετικών στάσεων ζωής.

Ανυπομονούμε να δούμε και να ακούσουμε τους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές και τους γονείς που Νοιάζονται και Δρουν, να μοιράζονται μαζί μας τις εμπειρίες τους από το καινοτόμο αυτό εκπαιδευτικό πρόγραμμα το οποίο έχει αξιολογηθεί πολύ θετικά από τα Πανεπιστήμια Πελοποννήσου και Πατρών και έχει βραβευθεί επανειλημμένα για την ποιότητά του. Ευελπιστούμε σε ένα διήμερο έμπνευσης για μικρούς και μεγάλους, ώστε να δημιουργήσουμε όλοι μαζί το σχολείο της Προσφοράς, το σχολείο του Ανθρώπου και τους Πολίτες του Αύριο.

Το «Νοιάζομαι και Δρω» υλοποιείται από το Ίδρυμα Λαμπράκη και το Μη Κερδοσκοπικό Σωματείο Δεσμός με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων. Κατά το σχολικό έτος 2017-18 εφαρμόστηκε με ευγενικές δωρεές από το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος και το Κοινωφελές Ίδρυμα Αθανασίου Κ. Λασκαρίδη (Μεγάλοι Δωρητές), το Ίδρυμα Α. Γ. Λεβέντη, το «The Hellenic Initiative Australia» και το Ίδρυμα Μποδοσάκη, με χρηματοδότηση από το πρόγραμμα crowdfunding act4Greece και με την υποστήριξη της Aegean Airlines και της Blue Star Ferries.

Περισσότερες λεπτομέρειες για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Νοιάζομαι και Δρω» καθώς και για τις δράσεις των σχολείων μπορείτε να βρείτε εδώ.