5ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων: Δεσμοί φιλίας με το 1ο Γυμνάσιο Μοσχάτου

Την Παρασκευή 2-11-2018 η Γ΄τάξη του 5ου Γυμνασίου Ιωαννίνων στα πλαίσια  τριήμερης εκδρομής στη Αθήνα   επισκέφθηκε το 1ο Γυμνάσιο Μοσχάτου. Μαθητές και καθηγητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου και αντάλλαξαν σχολικά βιώματα και ιδέες για κοινές δράσεις. Οι μαθητές της Γ΄τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στην εξαιρετική εκδήλωση του 1ου Γυμνάσιο Μοσχάτου με παραδοσιακούς χορούς. Στη συνέχεια ο Διευθυντής, ο Σύλλογος Διδασκόντων και οι μαθητές παρέθεσαν γεύμα με πλούσια εδέσματα σε μαθητές και  καθηγητές . Τέλος οι Διευθυντές των δύο σχολείων αντάλλαξαν αναμνηστικά δώρα και ανανέωσαν την υπόσχεση για επικοινωνία των σχολείων στο μέλλον. Ευελπιστούμε ότι στο μέλλον τα δύο σχολεία θα προωθήσουν την επικοινωνία τους με κοινές δράσεις που θα προάγουν την παιδεία και τον πολιτισμό, αλλά και την περαιτέρω σύσφιξη των σχέσεών τους.