• Βιωματική δράση στη Χημεία

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Σώρρα Βασιλική

Οι μαθητές της Β΄ γυμνασίου στο μάθημα της Χημείας πραγματοποιήσαν τη βιωματική δράση με τίτλο «Μείγματα και ζαχαροπλαστική» με την καθηγήτρια κ. Σώρρα. Αφού διδάχθηκαν τα μείγματα, τις κατηγορίες και τις διαφορές τους, ενθαρρύνθηκαν  να παρασκευάσουν ένα ομογενές μείγμα (κέικ) στο εργαστήριο Φυσικών Επιστημών. Οι μαθητές έφεραν τα υλικά του γλυκού, ανέλαβαν την παρασκευή του και 2 ώρες μετά το δοκίμασαν!

cake

• Βιωματική δράση στη Βιολογία

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Σώρρα Βασιλική

Οι μαθητές της β τάξης του σχολείου μας στα πλαίσια του μαθήματος της Βιολογίας πραγματοποιήσαν βιωματική δράση με τίτλο «Μονογονική αναπαραγωγή φυτών» με την καθηγήτρια κ. Σώρρα. Οι μαθητές έφεραν κούπες στις οποίες φύτεψαν κλαδάκια που έκοψαν από παχύφυτα και τις τοποθέτησαν στη ζεστή και φωτεινή αίθουσα του εργαστηρίου των  Φυσικών επιστημών. Τα φυτά θα ποτίζονται μία φορά την εβδομάδα και θα παραδοθούν στους μαθητές λίγο πριν το Πάσχα.

• φυτα

• Ιστορία Α΄ γυμνασίου: Τμήμα Α1: Γράφουμε τα ονόματά μας χρησιμοποιώντας τη γραφή Γραμμική Β΄”
  • Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Μαυροκεφαλίδου Παναγιώτα20231027 091842
  • Λογοτεχνία Β΄ γυμνασίου: Τμήμα Β2, Εικόνες από το σχολείου του παρελθόντος”