Εκδήλωση με θέμα “Πρόληψη της παιδικής σεξουαλικής κακοποίησης” 25/5/22

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Γενικά, Δράσεις, Εκδηλώσεις, Εκπαιδευτικοί, Κοινωνικές | , στις 29-05-2022

283794860 350333147165803 1856451691083810015 n 1Το σχολείο μας σε συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο Ριζίων διοργάνωσε, την Τετάρτη 25 Μαΐου 2022 στο Πολιτιστικό Πολύκεντρο, εκδήλωση με θέμα “Πρόληψη της παιδικής σεξουαλικής κακοποίησης” και ομιλήτριες την κα Έλενα Ράπτη, Βουλευτή Α΄ Θεσσαλονίκης, Συντονίστρια της καμπάνιας «ΕΝΑ στα ΠΕΝΤΕ» για τον τερματισμό της παιδικής σεξουαλικής κακοποίησης του Συμβουλίου της Ευρώπης στην Ελλάδα και την κα Αλεξάνδρα Γκουλιάμα, Φιλόλογο, Διδάκτορα Παιδοψυχιατρικής ΔΠΘ και Ειδική Σύμβουλο σε θέματα παιδείας στην Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας-
Θράκης.

280108322 5442774315735093 3816359468712417028 nΗ καμπάνια «Ένα στα πέντε» του Συμβουλίου της Ευρώπης για την πρόληψη και τον τερματισμό της παιδικής σεξουαλικής κακοποίησης ξεκίνησε στην Ελλάδα πριν από περίπου 8 χρόνια.

Ένα στα πέντε παιδιά στην Ευρώπη πέφτει θύμα κάποιας μορφής σεξουαλικής κακοποίησης. Στην Ελλάδα το ποσοστό ανέρχεται στο 16%.

Όταν στο πλαίσιο του Δικτύου Κοινοβουλευτικών του Συμβουλίου της Ευρώπης ξεκίνησε αυτή η πανευρωπαϊκή προσπάθεια με την καμπάνια «Ένα στα πέντε», η κα Ράπτη ανέλαβε συντονίστρια της ελληνικής εκστρατείας. Μέσα σε αυτό το διάστημα των οκτώ ετών διοργανώθηκαν πάνω από 750 δράσεις σε όλη τη χώρα, σε 114 δήμους, σε 70 πόλεις.

Επικεφαλής του Εθνικού Σχεδίου Δράσης ορίστηκε η κα Έλενα Ράπτη, Βουλευτής Α’ Θεσσαλονίκης, συνεργάτης του Συμβουλίου της Ευρώπης από το 2013 για την προαγωγή των πολιτικών προστασίας των παιδιών από τη σεξουαλική κακοποίηση, με διαρκή δράση και επί σειρά ετών συντονίστρια της πανευρωπαϊκής καμπάνιας του Συμβουλίου της Ευρώπης «Ένα στα Πέντε», για την Ελλάδα.

Το Εθνικό Σχέδιο Δράσης, καθώς και η αρμοδιότητα της παρακολούθησης της πορείας υλοποίησής του, υπάγεται στον Υπουργό Επικρατείας. Για την επίβλεψή του συγκροτείται Εθνική Συντονιστική Επιτροπή, όπου μετέχουν θεσμικά όλα τα συναρμόδια Υπουργεία εκπροσωπούμενα από Γενικούς Γραμματείς μαζί με διακεκριμένους φορείς εθνικής εμβέλειας με αρμοδιότητα και βεβαιωμένη δράση στο πεδίο της προστασίας των παιδιών.

Οι εκλεκτές ομιλήτριες φώτισαν το, πολύ δύσκολο να το διανοηθεί υγιής νους, θέμα με σαφήνεια και την ευαισθησία που απαιτείται, δίνοντας στο ακροατήριο πληροφορίες για την πρόληψη, την ανίχνευση, τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση του φαινομένου.

Όσοι παρακολουθήσαμε, και ήμαστε πολλοί κυρίως εκπαιδευτικοί αλλά και γονείς και συμπολίτες μας, αποκομίσαμε πολύ σημαντικές πληροφορίες για όλες τις πτυχές του θέματος και εφόδια για να χειριστούμε καταστάσεις που θα ήταν ευχής έργο να μην υπήρχαν και κανένα παιδί να μη τις βίωνε.

Ευχαριστούμε πολύ τις εισηγήτριες κα Έλενα Ράπτη και κα Αλεξάνδρα Γκουλιάμα για τη σπουδαία δουλειά που μας παρουσίασαν!

281806472 561444952072203 5178048208944434130 nΣτην εκδήλωση παραβρέθηκαν εκπρόσωπος του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη Διδ/χου, Ορεστιάδος και Σουφλίου, η Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Έβρου κα Βουρδόγλου Δήμητρα που απηύθυνε χαιρετισμό, οι εκπρόσωποι των βουλευτών κ. Δημοσχάκη Αναστάσιου και κ. Δερμεντζόπουλου Χρήστου, ο Πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Ριζίων κ. Κιολές Βλαδίμηρος, διευθυντές και διευθύντριες σχολικών μονάδων καθώς και όλοι οι μαθητές του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας Ορεστιάδας με τον διευθυντή του κ. Κυρκούση Αθανάσιο.

Στους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς θα δοθεί βεβαίωση συμμετοχής. Στην γραμματειακή υποστήριξη ήταν οι εκπαιδευτικοί Καραστογιάννη Ζωή και Κεσίδη Θεοδώρα του ΔΣ Ριζίων και Ζώνκε Πωλίνα και Μελά Μαρία του 4ου ΔΣ Ορεστιάδας, που τις ευχαριστούμε, όπως και όλους όσους/όσες συνέβαλαν στην πραγματοποίηση της εκδήλωσης.