ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ

Αγαπητοί  Γονείς ,

Στο πλαίσιο της επικοινωνίας  μας  και με στόχο την πλήρη ενημέρωσή σας  και την αποφυγή της διασποράς φημών και  πανικού σας ενημερώνουμε ότι:

• Στην περιοχή μας αναστάλθηκε η λειτουργία  τριών ιδιωτικών εκπαιδευτηρίων.
  • Μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν σε απογευματινές δραστηριότητες σε ένα από αυτά τα εκπαιδευτήρια.
  • ΄Εχουν σταλεί από τη Διεύθυνση του σχολείου σχετικά έγγραφα στον Δήμο Αγίας Παρασκευής  και στη  Διεύθυνση ΠΕ Β΄Αθήνας.
  • Στο σχολείο μας δεν υπάρχει κρούσμα κορωνοϊού.
  • Ο ΕΟΔΥ ενημερώνει πως αναστολή λειτουργίας σχολείου γίνεται μόνο σε περίπτωση επιβεβαιωμένου κρούσματος.
  • Σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων έχει σταλεί αίτημα απολύμανσης του κτιρίου στον Δήμο Αγίας Παρασκευής.
  • Ο Σύλλογος Διδασκόντων  και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων με απόλυτο αίσθημα ευθύνης μεριμνά για την προστασία  της υγείας των μαθητών και μαθητριών μας.
  • Το προσωπικό καθαριότητας καθαρίζει σχολαστικά και απολυμαίνει  τους χώρους του σχολείου.
  • Η νοσοκόμος και οι εκπαιδευτικοί    ενημερώνουν συνεχώς τα παιδιά για τα μέτρα πρόληψης και επιβλέπουν την τήρησή τους.

Επιπλέον σας ενημερώνουμε πως με χθεσινή απόφαση του Υπουργείου Παιδείας  ακυρώνεται η μετάβαση των μαθητών και μαθητριών της Γ΄τάξης στο κολυμβητήριο Χαλανδρίου.

Οι κανόνες προστασίας είναι αυτονόητο πως πρέπει να τηρούνται και εκτός σχολείου. Ο κορωνοϊός και ο ιός της γρίπης μπορούν να μεταδοθούν σε κάθε είδους συνάθροιση(απογευματινές δραστηριότητες , χώροι αθλητισμού,φροντιστήρια,πάρτυ κ.λ.π.).

Σας υπενθυμίζουμε ότι δεν στέλνουμε τα παιδιά στο σχολείο όταν νοσούν.

Παρακαλούμε να επικοινωνείτε με τους  Εκπαιδευτικούς και τη Διευθύντρια του σχολείου για όποια ανησυχία ή διευκρίνιση χρειάζεστε.

Αγία Παρασκευή   10 Μαρτίου 2020