Σχολικός κανονισμός

Οι μαθητές/τριες του Β2, στα πλαίσια του προγράμματος για τη διασφάλιση εφαρμογής του Σχολικού Κανονισμού, δημιούργησαν με την καθοδήγηση της καθηγήτριας Φ/Α κας Αμερικάνου Αλεξάνδρας, αφίσα με τίτλο “Το σχολείο μας είναι”, όπου κάθε παιδί έγραψε με μια λέξη τι είναι για εκείνο το σχολείο. Η αφίσα κοσμεί το διάδρομο του σχολείου.

Το σχολείο μας είναι

Ανακύκλωση με τους Ολυμπιονίκες

Την Τετάρτη 17/4/24 επισκέφτηκε το σχολείο μας ο Ολυμπιονίκης, με την Εθνική ομάδα βόλεϊ, κ. Κουρνέτας Βασίλης και ενημέρωσε τους μαθητές/τριες των Δ’ και Ε’ τάξεων για τα οφέλη και τους τρόπους της ανακύκλωσης. Στη συνέχεια τα παιδιά έπαιξαν ένα παιχνίδι ανακύκλωσης για να καταλάβουν τη σημασία διαχωρισμού των απορριμμάτων.

thumbnail thumbnail 4 thumbnail 3 thumbnail 2

Μετάβαση στο Γυμνάσιο

Οι Μαθητές/τριες της ΣΤ ‘ τάξης, στα πλαίσια του προγράμματος “Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο” ζωγράφισαν αναμνήσεις έξι χρόνων και συναισθήματα/σκέψεις/αγωνίες τώρα που φεύγουν για το Γυμνάσιο.

IMG 20240404 092527IMG 20240404 092002IMG 20240404 091934

Αγκαλιάζοντας τον Υμηττό

Υμηττός logo

Σας περιμένουμε την Κυριακή 7 Απριλίου 2024 και ώρα 11:30 στο φυλάκιο
του ΣΕΠΠΒ/ΑΤΥ στον Υμηττό (δίπλα στο μοναστήρι του Αι Ιωάννη του
Κυνηγού) σε δράση ενίσχυσης του δασικού οικοσυστήματος του
Υμηττού!
Θα προσθέσουμε σε νεαρά δέντρα πρόσφατης αναδάσωσης φυσικό
λίπασμα που παρήγαγαν οι μαθητές/τριες των σχολείων του Δήμου μας
που συμμετείχαν στη δράση «Αγκαλιάζοντας τον Υμηττό».
Επίσης, θα είναι μαζί μας και το Σωματείο Εθελοντών Πολιτικής
Προστασίας Β/Α Τομέα Υμηττού για να μας ενημερώσει για το δάσος και
την αντιπυρική προστασία!
Μην ξεχάσετε το καπέλο σας και παγούρι με νερό!

Παιχνίδι και μαθηματικά

Την Παρασκευή 5/4/2024, τις δύο πρώτες διδακτικές ώρες, οι μαθητές/τριες των Ε’ & ΣΤ’ τάξεων θα λάβουν μέρος στο διαγωνισμό που διοργανώνει η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία με τίτλο “Παιχνίδι και μαθηματικά”, υπό την αιγίδα του ΥΠΑΙΘ.

Όλοι οι μαθητές/τριες που θα συμμετέχουν θα λάβουν Βεβαίωση Συμμετοχής και θα ακολουθήσει η βράβευση εκείνων που θα επιτύχουν την υψηλότερη βαθμολογία ανά τμήμα.

Η συμμετοχή είναι προαιρετική.

mathimatika

Βιβλιοπαρουσίαση

Η συγγραφέας κα Χριστίνα Ανδρέου επισκέφτηκε το σχολείο μας και παρουσίασε στους μαθητές/τριες της Δ’ τάξης το βιβλίο της “Η Λίζα και οι 7 ζωγράφοι”.

Μίλησε με τα παιδιά για το έργο ενός συγγραφέα καθώς και τα πλεονεκτήματα της ανάγνωσης βιβλίων.

thumbnail 1 thumbnail 2 thumbnail 3 thumbnail 4 thumbnail 5 thumbnailthumbnail 6 thumbnail 7

Εορτασμός 25ης Μαρτίου

Ο εορτασμός της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου 1821 θα πραγματοποιηθεί, από τους μαθητές/τριες της ΣΤ΄τάξης, την Παρασκευή 22/3/2024 και ώρα 08:30 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου. Μετά το τέλος της γιορτής οι μαθητές/τριες θα αποχωρήσουν. Το Ολοήμερο πρόγραμμα και η Πρωινή ζώνη δε θα λειτουργήσουν.

25 Μαρτίου

Χρόνια πολλά Ελλάδα, χρόνια πολλά Έλληνες!

Εγγραφές στην Α’ τάξη για το Σχολικό έτος 2024-25

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές των μαθητών/τριών που θα φοιτήσουν στην Α’ τάξη του Δημοτικού σχολείου το επόμενο σχολικό έτος 2024-25, θα γίνουν από 1/3/24 έως και 27/3/24 σύμφωνα με το πρόγραμμα:

Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη 08:30-10:00

Πέμπτη, Παρασκευή 12:00-13:30

Δικαιολογητικά εγγραφής στην Α’ τάξη Δημοτικού σχολείου

1. Πιστοποιητικό γέννησης (αναζητείται από το σχολείο)

2. Βιβλιάριο Υγείας όπου να φαίνονται οι προβλεπόμενοι εμβολιασμοί

3. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (μπορεί να προσκομιστεί μέχρι 31/10/2024)

4. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή. (Λογαριασμός ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο κατοικίας κ.λ.π.)

5. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου

6. Την επισυναπτόμενη φόρμα εγγραφής