4 ο Δημοτικό Σχολείο Αγίας Παρασκευής

Χίου & Τσιμισκή Αγία Παρασκευή

15 Ιουνίου 2021

Βράβευση και Πιστοποίηση του Σχολείου μας

Βράβευση και πιστοποίηση του 4ου ΔΣ Αγίας Παρασκευής  από τους Special Olympics, ως Σχολείου Ενταξιακού Αθλητισμού UNIFIED SCHOOL, για τη συμμετοχή μας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα των Special Olympics Hellas «PlayUnified® – Ζούμε Μαζί, Παίζουμε Μαζί».

11 Ιουνίου 2021
0 σχόλια

Σχολικό έτος 2021-22 Παράλληλη Στήριξη-Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό-Σχολικός Νοσηλευτής

Εγκύκλιος προϋποθέσεων και διαδικασιών

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΠΑΡΑΛ 2021-22_65491 Δ3 7 6 21                   ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ 1-ΑΙΤΗΣΗ ΓΟΝΕΑ_10-6-21 (2)

7 Ιουνίου 2021

ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Το Σχολείο μας συμμετείχε στην «Ολυμπιακή Εβδομάδα στα Σχολεία 2021»  στα πλαίσια του οποίου πολλά τμήματα συνδέθηκαν ζωντανά με την Αρχαία Ολυμπία και ήρθαν σε επαφή με ολυμπιονίκες διαφόρων αθλημάτων.  Στόχος του προγράμματος είναι η μεταλαμπάδευση των Ολυμπιακών Ιδεωδών στους/στις  μαθητές/τριες. Η Ολυμπιακή Παιδεία μπορεί να συντελέσει στη δημιουργία καλύτερων ανθρώπων και ο αθλητισμός μπορεί να προσφέρει πολλά και να βοηθήσει τα παιδιά μας να αποκτήσουν εφόδια για τη ζωή τους.

1 Ιουνίου 2021

Εισαγωγή σε Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία για το σχ.έτος 2021-22

Οι γονείς και/ή κηδεμόνες των μαθητών/τριών που ενδιαφέρονται για την εισαγωγή των παιδιών τους στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία  για το σχολικό έτος 2021-2022, υποβάλουν αίτηση μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr) από 28 Μαΐου έως 17 Ιουνίου 2021.

20 Μαΐου 2021

Β΄Ξένη Γλώσσα στο Γυμνασίο

Το Σχολείο κατά την εγγραφή των αποφοίτων στα Γυμνάσια ενημερώνει για τη 2η Ξένη Γλώσσα που έχει διδαχθεί κάθε μαθητής/τρια στο Δημοτικό.Κατ’ εξαίρεση οι Γονείς/Κηδεμόνες μαθητών/τριών που έχουν λόγους να αλλάξουν στην Α΄ Γυμνασίου τη 2η Ξένη Γλώσσα (σε σχέση με αυτή που διδάχθηκαν στο Δημοτικό Σχολείο) δύνανται να υποβάλουν σχετική, αιτιολογημένη γραπτή αίτηση έως τις 4 Ιουνίου 2021 στο Σχολείο μας. Η αίτηση θα επισυναφθεί στον Τίτλο Σπουδών που θα αποσταλεί στο Γυμνάσιο εγγραφής των μαθητών/τριών.

20 Μαΐου 2021

Επιλογή β΄ξένης γλώσσας για τους μαθητές/τριες Ε΄ τάξης σχ.έτους 2021-22

Σας κοινοποιούμε το με Αρ. Πρωτοκόλλου: Φ52/60399 Δ1Διδασκαλία της 2ης ξένης γλώσσας στα Δημοτικά 2021-2022 egkyklios_2i_xeni_glossaτου Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, σχετικά με τη διδασκαλία της 2ης ξένης γλώσσας στα Δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2020-2021.

Επισημαίνουμε ότι οι δηλώσεις προτίμησης της Β΄ Ξένης Γλώσσας που συμπληρώνουν οι γονείς είναι οριστικές, εφόσον με βάση αυτές προχωράμε στον σχηματισμό των τμημάτων Γαλλικής ή Γερμανικής για την επόμενη σχολική χρονιά.Επομένως, δεν υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής της επιλογής μετά την κατάθεση της δήλωσης.