ΘΕΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: “ΣΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΕΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ”

ΣΧΦΥ 1

Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία σήμερα οι διαλέξεις και οι εργασίες του Θερινού Σχολείου με τίτλο “Στις γειτονιές της Επιστήμης “, το οποίο πραγματοποιήθηκε από τις 19 εως και 21 Ιουνίου στην αίθουσα των συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Πέλλας και τελούσε υπό την αιγίδα της ΔΔΕ Πέλλας, του Δήμου Πέλλας, Ε.Κ.Φ.Ε. Πέλλας και του Τμήματος Φυσικής του ΑΠΘ. Στο Θερινό Σχολείο είχε ενεργό συμμετοχή το σχολείο μας, με 10 μαθητές/τριες Α κ Β Λυκείου και καθηγητές/τριες ειδικότητας ΠΕ04 που βοήθησαν στην πετυχημένη διοργάνωση.

ΣΥΦΥ3 1

Παρουσιάσεις σχετικές με θέματα όπως η βιώσιμη ανάπτυξη, η κλιματική αλλαγή, η ασφάλεια του διαδικτύου, η τεχνητή νοημοσύνη, δημιουργική γραφή, οπτική της γης από το διάστημα, αλλά και πειράματα, εργαστήρια από ειδικούς, πανεπιστημιακούς επιστήμονες και εκπαιδευτικούς , προκάλεσαν την σκέψη των μαθητών/τριών που παρακολούθησαν τα μαθήματα και συγκέντρωσαν το ενδιαφέρον τους, αποκομίζοντας πολύτιμες γνώσεις . Και του χρόνου ακόμα καλύτερα…

ΣΥΦΥ2