Σύλλογος Γονέων

FB IMG 1702410594850

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες του 3ου Γυμνασίου Ωραιοκάστρου,

Το νέο Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων θα ήθελε να σας καλωσορίσει.

Σκοπός μας είναι η διαφύλαξη αλλά και η βελτίωση της ποιότητας της εκπαίδευσης σ’ ένα λειτουργικό σχολικό περιβάλλον. Στεκόμαστε αρωγοί στη σχολική κοινότητα, υποστηρίζουμε το έργο του συλλόγου διδασκόντων, ακούμε και συμπαραστεκόμαστε στις έγνοιες των γονέων. Είμαστε δίπλα στη μαθητική κοινότητα και στους 15 εκπροσώπους της.

Το Δ.Σ. θέλει να έχει όλους τους γονείς κοντά του. Η παρουσία σας στις εκδηλώσεις, στις δραστηριότητες όσο και στις γενικές συνελεύσεις είναι απαραίτητη.

Ελπίζουμε να μπορέσουμε να ανταποκριθούμε επάξια στην εμπιστοσύνη που μας δείξατε και σας περιμένουμε με τις προτάσεις και τις ιδέες σας, για να τις διαμορφώσουμε όλοι μαζί και να τις πραγματοποιήσουμε στο μέτρο του δυνατού.

Μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί μας είτε τηλεφωνικά, είτε μέσω mail στο: sg.3o.gymnasio.oraiokastrou@gmail.com, είτε μέσω της σελίδας μας στο Facebook.

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ!!

Έπειτα από συγκρότηση σε σώμα το νέο διοικητικό συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων έχει ως εξής :

Πρόεδρος : Σαρρή Αθηνά                                                  Τηλ. : 6944-792121

Αντιπρόεδρος : Τζάτσου Ελένη                                         Τηλ. : 6937-073222

Γραμματέας : Κούτλα Αγγελική                                          Τηλ. : 6985-578082

Ταμίας : Ζελελίδου Όλγα                                                    Τηλ. : 6973-739854

Βοηθός Ταμία : Φέρελη Ιωάννα                                         Τηλ. : 6948-172521

Εκπρόσωπος Τύπου : Ζηλακάκη Αναστασία                     Τηλ. : 6909-969191

Μέλος : Καζακίδης Στέφανος                                             Τηλ. : 6975-909861

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος, ο Σύλλογος μας έδωσε το παρόν στο κάλεσμα της Ένωσης Γονέων και Κηδεμόνων του δήμου Ωραιοκάστρου για τα παιδιά με καρκίνο στα νοσοκομεία ΑΧΕΠΑ και ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ.

Εχθές, Τετάρτη 14/12/2022 παραδόθηκαν στον διευθυντή του σχολείου μας κυρ.Νταμπαλή Νικόλαο και τα δικά μας δώρα με την ευχή να γυρίσουν όλα τα παιδιά γρήγορα στα σπίτια τους με τις οικογένειές τους και να είναι η τελευταία περιπέτεια της ζωής τους!!

Επίσης, από την αρχή της εβδομάδας, με πρωτοβουλία του 15μελούς μαθητικού συμβουλίου, έχει μοιραστεί στα παιδιά από τους καθηγητές του Γυμνασίου μας ένα κάλεσμα αγάπης και προσφοράς για συγκέντρωση τροφίμων και ειδών πρώτης ανάγκης, συνεχίζοντας μια όμορφη παράδοση, εν όψει των Χριστουγέννων.

Φέτος, θα επισκεφτούμε τον Ξενώνα Προσωρινής Φιλοξενίας Παιδιών & Εφήβων σε κίνδυνο  «Άρσις» και το Ελληνικό Παιδικό Χωριό στο Φίλυρο  με μαθητές και μαθήτριες των προγραμμάτων του Εθελοντισμού και της Διαμεσολάβησης.

Ήδη από την επόμενη ημέρα τα παιδιά άρχισαν να φέρνουν τρόφιμα και βασικά είδη πρώτης ανάγκης. Όσοι επιθυμούν να προσφέρουν από τα απαιτούμενα προϊόντα η συγκέντρωση θα γίνεται μέχρι την Τετάρτη, 21/12/2022 στο χώρο του σχολείου μας.

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ!!

Με εκτίμηση,

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Aπολογισμός του Σ.Γ.Κ. έτους 2020-2022

8-03-2021 Τηλεφωνική Γραμμή Ψυχοκοινωνικής Υποστήριξης 10306

11-01 Ενημέρωση για αξιολόγηση

Ενημέρωση κηδεμόνων για αίτηση απουσίας μαθητή και νομοθεσία σχετικά με σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση

2019- 2020

Συμβουλευτική Επαγγελματικού Προσανατολισμού

22/03/2020

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΑΘΗΤΗ

ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ

Συμβουλές για ψυχολογική υποστήριξη μαθητών

Αγαπητοί γονείς,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι τις τελευταίες μέρες υπήρξαν περιστατικά κατοχής και χρήσης κινητών από τους μαθητές στο χώρο του σχολείου. Για αυτό, σας υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με το έγγραφο με Αρ.Πρωτ.Φ.25/103373/Δ1/22-06-2018/ΥΠΠΕΘ και το ΠΔ 28/15 (34Α΄), οι μαθητές δεν επιτρέπεται να έχουν στην κατοχή τους κινητά τηλέφωνα εντός του σχολικού χώρου. Σε επόμενη χρήση ο σύλλογος διδασκόντων αποφάσισε την κατάσχεση του κινητού και την παράδοση στον μαθητή κατά τη λήξη του σχ. έτους.

Πρόσκληση σε ημερίδα για την αλόγιστη χρήση του Υ/Η

Πληροφορίες σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο