Ενδοσχολική Βία

Άρθρο της κ. Παπαδοπούλου Τάνιας για την ενδοσχολική βία

Η συνεργασία μεταξύ καθηγητών – γονέων είναι αναγκαία για την εξάλειψη του φαινομένου της βίας.

Συγκεκριμένα, στο δικό μας σχολείο οι μαθητές και οι γονείς τους μπορούν να απευθύνονται στον Διευθυντή, κ. Νταμπαλή Νικόλαο, στις Συμβούλους Σχολικής Ζωής, κ. Παπαδοπούλου Σουλτάνα και Χατζηιορδάνου Αρίστη ή σε όποιον εκπαιδευτικό αισθάνονται οικειότητα και άνεση να μιλήσουν.

Ας μην ξεχνάμε ότι οι δύσκολες συνθήκες στις οποίες ζούμε όλοι λόγω της πανδημίας, επιβάλλουν επαγρύπνηση.  Δυστυχώς, αυξάνονται τα περιστατικά ηλεκτρονικού εκφοβισμού, αφού είμαστε υποχρεωμένοι σε τηλεκπαίδευση. Επίσης, ο παρατεταμένος εγκλεισμός, όπως προκύπτει από έρευνες, αυξάνει ακόμη και τα περιστατικά ενδοοικογενειακής βίας.

Ας σπάσουμε τον κύκλο της βίας.

Ας μάθουμε στα παιδιά μας να μιλάνε και να λένε ΟΧΙ μερικές φορές, για να προστατέψουν τον εαυτό τους και τους άλλους.

Παπαδοπούλου Τάνια, Φιλολογος πατήστε εδώ για περισσότερα

ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ: Ένα μήνυμα κατά της σχολικής βίας

1

Stop bullying – Δίκτυο Πρόληψης και Αντιμετώπισης των φαινομένων σχολικής βίας και εκφοβισμού