ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

2023-2024

Πρόγραμμα Επαναληπτικών Προαγωγικών και Απολυτήριων Εξετάσεων  Σεπτεμβρίου 2023-2024

Πρόγραμμα Προαγωγικών και Απολυτήριων  Εξετάσεων 2023-2024

Οδηγίες Εξετάσεων:

Οι μαθητές/τριες θα πρέπει να έχουν μαζί τους στυλό μαύρο ή μπλε μόνιμης μελάνης (όχι στυλό που σβήνει) και δεν επιτρέπεται διορθωτικό. Μπορούν να φέρουν χυμό ή νερό εφόσον επιθυμούν. Αν θέλουν μπορούν να έχουν στην κατοχή τους τα κινητά πριν την είσοδο στην αίθουσα εξετάσεων, με την είσοδο τους στην αίθουσα εξετάσεων τα παραδίδουν υποχρεωτικά στους επιτηρητές απενεργοποιημένα, σε κάθε άλλη περίπτωση μηδενίζεται το γραπτό τους. Σε περίπτωση που φέρουν μαζί τους σημειώσεις τις παραδίδουν υποχρεωτικά στους επιτηρητές. Επίσης, ακούν πιστά τις οδηγίες των επιτηρητών/εισηγητών.

ΕΦΗΜΕΡΙ∆Α TΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ 24237 Τεύχος B’ 2095/20.05.2021

3. Μαθητής που απουσιάζει δικαιολογημένα από τις εξετάσεις λόγω ασθενείας που βεβαιώνεται σύμφωνα με τις προβλεπόμενες διατάξεις ή λόγω άλλου σοβαρού κωλύματος που κρίνεται από τον Σύλλογο των Διδασκόντων ότι συνιστά ανωτέρα βία, έπειτα από αίτηση του κηδεμόνα ή του ιδίου, εφόσον είναι ενήλικος, που υποβάλλεται στον Διευθυντή του Γυμνασίου, εξετάζεται άλλη ημέρα την οποία ορίζει με απόφασή του ο Σύλλογος των Διδασκόντων μέχρι το τέλος Ιουνίου. Οι διατάξεις του προηγούμενου εδαφίου εφαρμόζονται και για τους μαθητές που αποχωρούν μετά την ανακοίνωση των θεμάτων των εξετάσεων λόγω αιφνίδιας και εμφανούς ασθένειας, η οποία βεβαιώνεται σύμφωνα με τις προβλεπόμενες διατάξεις. Οι μαθητές αυτοί εάν δεν προσέλθουν σε εξέταση μέχρι το τέλος Ιουνίου, λόγω σοβαρών προβλημάτων υγείας που βεβαιώνονται σύμφωνα με τις προβλεπόμενες διατάξεις ή σοβαρού κωλύματος που κρίνεται από τον Σύλλογο των Διδασκόντων ότι συνιστά ανωτέρα βία, έχουν τη δυνατότητα να προσέλθουν κατά την εξεταστική περίοδο του Σεπτεμβρίου, πριν την έναρξη των μαθημάτων του επόμενου σχολικού έτους. Για τους μαθητές αυτούς ο Σύλλογος Διδασκόντων δεν προβαίνει σε έκδοση αποτελέσματος στο τέλος Ιουνίου. Στην περίπτωση αυτή, πρέπει οι κηδεμόνες των μαθητών ή οι ίδιοι οι μαθητές, αν είναι ενήλικοι, να καταθέσουν υπεύθυνη δήλωση στον Διευθυντή του οικείου Γυμνασίου εντός δύο (2) ημερών από την έκδοση των αποτελεσμάτων. Στην υπεύθυνη δήλωση αναγράφεται ότι οι μαθητές αυτοί θα εξετασθούν στην εξεταστική περίοδο του Σεπτεμβρίου. Αν και μετά τις επαναληπτικές εξετάσεις οι ανωτέρω μαθητές δεν κριθούν άξιοι προαγωγής ή απόλυσης, τότε επαναλαμβάνουν την τάξη.

Ύλη  Προαγωγικών Εξετάσεων   Α’ Γυμνασίου

Ύλη  Προαγωγικών Εξετάσεων   Β’ Γυμνασίου

Ύλη  Προαγωγικών Εξετάσεων   Γ’ Γυμνασίου

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2023

Με αφορμή την έναρξη των Προαγωγικών-Απολυτήριων εξετάσεων, εύχομαι στους μαθητές-τριες από καρδιάς, καλή δύναμη και καλά αποτελέσματα.

Είμαι σίγουρος ότι με ψυχραιμία, δύναμη, υπομονή, αισιοδοξία, αποφασιστικότητα χωρίς άγχος, αλλά και με τη στήριξη των γονέων και των εκπαιδευτικών σας που στάθηκαν αρωγοί και συμπαραστάτες σας, θα πετύχετε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και θα ανταποκριθείτε στις υψηλές απαιτήσεις των εξετάσεων.

Νικόλαος  Γ. Νταμπαλής

Μαθηματικός ΠΕ03