Φεβ 13 26

«Τα Χιόνια του Κιλιμάντζαρο»

Η Κινηματογραφική ομάδα, του Προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας «Οπτικοακουστικά Μέσα και Επαγγέλματα» σας προσκαλεί στην προβολή της ταινίας του Robert Guediguian, «Τα Χιόνια του Κιλιμάντζαρο», την Παρασκευή 1 Μαρτίου ώρα 14.00 στο  Χημείο.

Ευπρόσδεκτος είναι να παρακολουθήσει την ταινία κάθε μαθητής του σχολείου που το επιθυμεί.

ΥΠΟΘΕΣΗ

Η ταινία αφηγείται μια συγκινητική ιστορία συλλογικότητας με αφορμή ένα ταξίδι στην Τανζανία που δεν θα γίνει ποτέ. Βαθιά αισιόδοξη και έντονα πολιτικοποιημένη και θίγει τις αξίες μιας κοινωνίας σε κρίση σε μια επίκαιρη και γεμάτη θετικά μηνύματα ταινία.

Η πρόσφατη απόλυσή του ελάχιστα μοιάζει να έχει επηρεάσει την καθημερινότητα του Μισέλ, ο οποίος εξακολουθεί να ζει ευτυχισμένος στο πλευρό της συζύγου του Μαρί-Κλερ, πλαισιωμένος από την πολυμελή οικογένειά του και τους καλούς του φίλους. Ωστόσο, οι «ειδυλλιακές» στιγμές που απολαμβάνουν πρόκειται πολύ σύντομα να αποτελέσουν παρελθόν, καθώς εντελώς αναπάντεχα, θα βρεθούν απειλούμενοι από ένοπλους κουκουλοφόρους μέσα στο ίδιο τους το σπίτι. Στόχος των εισβολέων, τα χρήματα που έλαβαν ως δώρο όλων των φίλων τους, για την επέτειο του γάμου τους, τα οποία σκόπευαν να διαθέσουν για ένα ταξίδι στο Κιλιμάντζαρο…

Το σενάριο της ταινίας είναι εμπνευσμένο από το ποίημα του Βίκτορος Ουγκώ  «Καλοί που είν’ οι φτωχοί».

«Τα Χιόνια του Κιλιμάντζαρο» είναι γαλλικής παραγωγής του 2011, διάρκειας 107′. Σκηνοθετήθηκε από τον Γάλλο Αρμενικής καταγωγής Robert Guediguian. πρωταγωνιστούν: Jean-Pierre Darroussin, Ariane Ascaride, Gerard Meylan,Gregoire Leprince-Ringuet, Marilyne Canto.